Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
04/09/2015 - 12:40

Jacek Lelek: Stypendia to inwestowanie w młodzież

Od września ruszyła kolejna, dwudziesta czwarta już edycja Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków. Celem Funduszu jest promowanie zdolnych uczniów, wywodzących się najczęściej z ubogich rodzin. Jednym z partnerów Fundacji Sądeckiej jest gmina Stary Sącz, która współfinansuje stypendia dla uczniów ze swojego obszaru.

Do tej pory Fundusz Stypendialny im. Braci Potoczków wsparł naukę 4325 osób, zaś łączna kwota stypendiów to aż 3,5 mln zł. Jedyna taka w województwie, a może i nawet w Polsce, inicjatywa powstała w 1992 roku przy Fundacji Sądeckiej z inicjatywy ówczesnego posła Zygmunta Berdychowskiego. Stypendystami są uczniowie i studenci z całego regionu, zarówno z miast jak i małych wsi, jakie chociażby wchodzą w skład gminy Rytro. Z burmistrzem Jackiem Lelkiem rozmawiamy o korzyściach jakie płyną z Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków.

Ilu rocznie stypendiów przyznaje się w gminie Stary Sącz i na jakiej zasadzie są finansowane?

Ta liczba z każdym rokiem się zwiększa. Dwa lata temu było to 36 stypendiów, zaś rok temu już 44. W tym roku przewidujemy, że może to być 50, a nawet 55 stypendiów. Na każdą złotówkę z Fundacji Sądeckiej przypada złotówka od gminy Stary Sącz.

Do kogo trafiają stypendia? Czy ich przyznawanie można nazwać inwestowaniem w młodzież?

Tak, można to nazwać inwestowaniem w młodzież, zwłaszcza, że pieniądze trafiają do zdolnej młodzieży, która ma bardzo dobre wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe czy artystyczne. Często temu towarzyszy nienajlepsza sytuacja materialna w rodzinie. To na pewno duże wsparcie dla rozwoju uczniów.

Na co uczniowie przeznaczają stypendia?

Są to między innymi różne pomoce dydaktyczne jak książki czy sprzęt komputerowy, a także inne marzenia, na które wcześniej po prostu nie było ich stać. To jest element bardzo motywujący: mam dobre wyniki, więc otrzymuję stypendium – mam stypendium, więc mogę sobie pozwolić na coś, na co wcześniej nie mogłem sobie pozwolić. Nie ingerujemy w to na co są te pieniądze wydawane, ale jesteśmy przekonani, że są to rzeczy budujące, a nie niszczące młodzież.  

Oprócz satysfakcji, jak płynie z bardzo dobrych wyników w nauce, można jeszcze wskazać inny pozytywny skutek Funduszu Stypendialnego, bo młodzież dzięki niemu angażuje się również w działalność charytatywną...

Ta współpraca z młodzieżą działa w obie strony. Do Funduszu wchodzą aktywni uczniowie, zaangażowani w akcje charytatywne i społeczne. To również element przy ocenianiu wniosków. Stypendium pozwala młodym zauważyć, że ich zaangażowanie i nauka nie jest ludziom obojętne.

Rozmawiał Janusz Bobrek

fot. JB, KB

Projekt zrealizowano w ramach „Programu wspierania zdolnej młodzieży – Sądecki Diament”

Partner Fundacja PZUDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)