Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
15/10/2015 - 09:20

Za stypendium można nawet uszyć strój ludowy

Do 22 października składać można wnioski o Stypendium im. Braci Potoczków dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie bardzo cenią sobie stypendium, zwłaszcza, że sami mogą zdecydować na co je przeznaczyć.

Monika OlchawskaFundusz Stypendialny im. Braci Potoczków wspiera naukę zdolnej młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej. Jednocześnie promuje i nagradza młode talenty, uczniów twórczych, pragnących robić więcej i wiedzieć więcej dla własnego rozwoju i doskonalenia się, a także sportowców. Do tej pory z pomocy skorzystało 4325 osób, zaś łączna kwota stypendiów to aż 3,5 mln zł. Co roku do Fundacji Sądeckiej wpływa ponad tysiąc wniosków, z których kapituła wyłania beneficjentów. Oprócz tego nagrodami pieniężnymi docenieni są co roku finaliści konkursów: „Mój Bieg. Mój Festiwal”, „Serce-Sercu”, „Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma”. Uczniowie bardzo cenią sobie stypendium, zwłaszcza, że sami mogą zdecydować na co je przeznaczyć. My spytaliśmy Monikę Olchawską ze Starego Sącza, na co przeznaczyła dodatkowe 1500 zł w swoim domowym budżecie.

***

Moniko, od kiedy jesteś stypendystką i co zaważyło na tym, że dostałaś stypendium?

Jestem stypendystką od roku. Stypendium dostałam za wakacyjny wolontariat w Fundacji Sądeckiej.

Na co przydało się roczne stypendium?

W pierwszej kolejności część pieniędzy przeznaczyłam na zakup książek i materiałów potrzebnych na studia. Z racji tego, że tańczę w zespole regionalnym, pewną kwotę przeznaczyłam na zakup materiałów do uszycia niektórych elementów do stroju, a z pozostałych pieniędzy kupiłam sobie potrzebne ubrania i kosmetyki.

Czym się interesujesz?

Interesuje się tańcem, tak jak już wspominałam. W zespole jestem od około sześciu lat. W gimnazjum oraz w liceum prężnie działałam w wolontariacie, uzyskałam również tytuł wolontariusza roku.

Czy mogłabyś polecić innym uczniom staranie się o stypendium?

Oczywiście, że polecam innym uczniom staranie się o stypendium, ponieważ pieniądze można przeznaczyć na realizację swoich marzeń lub po prostu odciążyć rodziców finansowo, kupując dla siebie książki czy zeszyty.

***

Poniżej przedstawiamy, co jest potrzebne, aby uzyskać stypendium i gdzie można składać wnioski

Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające uzyskane w roku szkolnym 2014/2015 osiągnięcia tj. kopia świadectwa, kopie dyplomów, kopie innych dokumentów potwierdzających osiągnięcia. Do wniosku należy również dołączyć  zaświadczenia o wysokości miesięcznych dochodów każdego z członków rodziny, łącznie z zasiłkami rodzinnymi i mieszkaniowymi oraz dochodami z gospodarstwa rolnego. W tym roku po raz pierwszy Kapituła oceniająca wnioski stypendialny będzie brała pod uwagę aktywność uczniów przy pomocy podczas wydarzeń organizowanych przez Fundację Sądecką (m.in. Zjazd Sądeczan, Akcja „Serce-Sercu”).

Wnioski o udzielenie stypendium będą przyjmowane przez Fundację Sądecką, której siedziba mieści się przy ulicy Barbackiego 57 w Nowym Sączu do 22 października do godziny 15. 

Kontakt - Przemysław Bawołek - tel. (18) 475 16 28.
Zapraszamy do zapoznania się z zamieszczoną poniżej dokumentacją stypendialną. Do pobrania:

Regulamin udzielania stypendium im. Braci J. i St. Potoczków uczniom (obowiązujący na rok szkolny 2015/2016)
Wniosek o stypendium z Funduszu Stypendialnego im. Braci J. i S. Potoczków dla uczniów

(JB)
Fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu