Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 maja. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
26/01/2020 - 18:30

Zygmunt Berdychowski o ambitnych planach SKT "Sądeczanin" na 2020 rok

Dzięki inicjatywie Społecznego-Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin polska armia wraca na Sądecczyznę. Ale prezes SKT Sądeczanin Zygmunt Berdychowski nie ma zamiaru spocząć na laurach i już przypuszcza szturm po miliony na ratowanie Jeziora Rożnowskiego, któremu Towarzystwo chce przywrócić jego rangę ma mapie turystycznej regionu.

Podczas spotkania opłatkowego w Marcinkowicach zorganizowanego przez SKT Sądeczanin i Fundację Sądecką podsumowano sukcesy zeszłego roku z decyzją o odtworzeniu na Sądecczyźnie oddziału 1 Pułku Strzelców Podhalańskich na czele. Ale jak zastrzega Zygmunt Berdychowski na tym nie koniec działań na rzecz rozwoju regionu.

W tym roku bowiem Towarzystwo chce się skupić na kolejnym ważnym przedsięwzięciu - ratowaniu wartości turystycznej Jeziora Rożnowskiego. Jezioro to co roku przynosi liczone w dziesiątkach milionów zyski, ale nie okolicznym mieszkańcom czy gminom, ale spółce Tauron, która produkuje tu prąd w oparciu o działalność zapory i Skarbowi Państwa, do którego należy Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie a dalej nasze jezioro.

Zobacz też: Wstyd na całą Polskę! Brud i smród nad Jeziorem Rożnowskim [ZDJĘCIA]

Jak sprawić, by Tauron i państwo podzieliły się zyskami z tymi, którzy chcą z tego jeziora żyć? Wystarczy przeforsować uchwalenie ustawy, która kilka procent owych dochodów w formie odpisów przekierowywać będzie cyklicznie, co roku, do gmin, które nad zbiornikiem rożnowskim funkcjonują a te będą mogły pieniądze – oczywiście w ślad za wzajemnym porozumieniem – wydać na rekultywację zbiornika i zagospodarowania brzegów.

Przypomnijmy, że w ślad za projektem zrealizowanym przez Związek Gmin Jeziora Rożnowskiego udało się w podobne działania zainwestować do dziś ledwie 9 milionów złotych. Jeśli natomiast uda się wdrożyć w życie koncepcję SKT podobna kwota trafiać będzie do gmin co roku.

Kolejne przedsięwzięcie, które SKT Sądeczanin chce zrealizować w najbliższym czasie, to budowa pomnika Wojciecha Migacza, czyli fotografa amatora, dzięki któremu dysponujemy dziś niepowtarzalnym i nieocenionym jeśli chodzi o wartość badawczą i historyczną, zbiorem zdjęć sądeckich wsi i ich mieszkańców z początku XX wieku.

Szczegóły w materiale filmowym.

ES e.stachura@sadeczanin.info Film: Krzysztof StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020