Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
06/03/2020 - 07:05

Jakub Bulzak. Reżyser od zadań specjalnych. Po raz 13 zdradza Sącz dla Dębicy

Są amatorską grupą absolutnych szaleńców. Ich przedsięwzięcie jest pod każdym względem niemożliwe do zrealizowania - z pasji i potrzeby serca wystawiają opery oraz aktywizują kulturalną pustynię. Razem tworzą dębicki fenomen, w którym doniosły udział mają sądeczanie. Zbliża się 21. premiera. Reżyseria? Jakub Bulzak.

- Po raz trzynasty zdradzam Nowy Sącz dla Dębicy, ponieważ od trzynastu lat reżyseruję i wystawiam tam spektakle - mówi Jakub Bulzak, z wykształcenia historyk, nauczyciel, animator kultury, ceniona i rozpoznawalna postać na Sądecczyźnie. - Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest sądeczanin Paweł Adamek, kierownik muzyczny naszej produkcji.

W 2000 roku razem z artystami, muzykami, chórzystami i baletem Paweł postanowił wystawić w Dębicy operę, która miała być jednorazowym wydarzeniem. Całe widowisko tak bardzo spodobało się wykonawcom i odbiorcom, że postanowił kontynuować przedsięwzięcie. - W pewnym momencie w Dębicy pojawiłem się ja. Przy okazji dębickich produkcji poznałem swoją żonę - zdradza w rozmowie Jakub Bulzak.

Jak wyglądają przygotowania do spektaklu? - Dla mnie czas przygotowań wiąże się przede wszystkim z ciągłym byciem w trasie. Artystów mamy prawie z całej południowej Polski - Wrocławia, Łodzi, Rzeszowa i Krakowa - dlatego kilka razy w roku spotykamy się wszyscy w Piwnicznej-Zdroju, aby intensywnie pracować. Ostatnie dni kwietnia to czas prób generalnych, a spektakle gramy w maju.

Dlaczego akurat Dębica, a nie Nowy Sącz? - Raz podjęliśmy próbę zorganizowania wydarzenia w Nowym Sączu. Niestety lokalna infrastruktura kulturalna jest zbyt mała. Scena, na której pracujemy w Dębicy, jest ponad dwa razy większa niż w Małopolskim Centrum Kultury Sokół. Nie zdarzyło się nam, żeby w sztuce brało udział mniej niż 100 osób - trzeba ich wszystkich gdzieś pomieścić.

Przedsięwzięcie, którego reżyserem jest nasz rozmówca, z jakiegoś powodu określa pod każdym względem niemożliwym do zrealizowania. Dlaczego? Szczegóły w rozmowie.

k.kos@sadeczanin.info, fot. tyrpin Fotografia 

Jakub Bulzak - reżyser od zadań specjalnych. Po raz 13 zdradza Sącz dla Dębicy
Zdjęcia - tyrpin Fotografia


Dziękujemy za przesłanie błędu