Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
08/10/2021 - 20:30

"Piątek z drogówką": ten mały odblaskowy gadżet może uratować ci życie [FILM]

Jest już jesień, dni są coraz krótsze, często deszczowe i na drogach robi się bardzo niebezpiecznie. W szczególny sposób na niebezpieczeństwo są narażeni piesi, którzy w takich warunkach są słabo widoczni dla kierowców. O tym, dlaczego warto nosić odblaski i jak poprawiają widoczność na drodze, w ramach naszego cotygodniowego cyklu "Piątek z drogówką", rozmawiamy z asp. szt. Ryszardem Ogurkiem, zastępcą naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Jesień to czas, kiedy drogi stają się szczególnie niebezpieczne z uwagi na szybko zapadający zmrok i poranną szarówkę. Na Sądecczyźnie w ubiegłym 2020 roku doszło do siedemdziesięciu potrąceń pieszych. Niestety aż sześć osób zginęło. Z kolei w tym roku do dnia dzisiejszego sądeccy policjanci odnotowali czterdzieści cztery zdarzenia z udziałem pieszych, w których dwie osoby zginęły.

- Najbardziej niebezpieczne dla pieszych są miesiące jesienne, jak październik i listopad. W ubiegłym roku liczba zdarzeń do których doszło w tych miesiącach stanowiła aż trzydzieści procent wszystkich kolizji i wypadków drogowych z udziałem pieszych. Wynika to z tego, że zmierzch zapada już dużo wcześniej i aura jest wyjątkowo niesprzyjająca, a nie sprzyja przede wszystkim temu żeby można było odpowiednio wcześnie dostrzec pieszego - wyjaśnia asp. szt. Ryszard Ogurek z sądeckiej policji.

Po każdym wypadku przychodzi refleksja, co zrobić by taka tragedia nigdy nie dotknęła naszych bliskich, naszych dzieci czy nas samych. Po pierwsze musimy sobie zdawać sprawę z tego, że pieszy to najmniej chroniony uczestnik ruchu drogowego, który w zderzeniu z pojazdem ma nikłe szanse na przeżycie, z uwagi na to, że samochód uderza bezpośrednio w jego ciało. Nie chroni go maska samochodu, pasy bezpieczeństwa ani poduszka powietrzna.

Po drugie musimy mieć świadomość, że w czasie złej widoczności na drodze, gdy pieszy nie jest wyposażony w elementy odblaskowe i ma na sobie ubranie ciemnego koloru, kierowca dostrzega go tak naprawdę wtedy, gdy jest w zasięgu jego świateł. Wtedy często jest już za późno i nawet natychmiastowa reakcja kierowcy nie uratuje mu życia.

- Obowiązek noszenia elementów odblaskowych mają piesi, którzy poruszają się po zmroku po drodze, która jest poza obszarem zabudowanym, oczywiście jeśli nie korzystają z chodnika albo ta droga nie jest drogą dla pieszych. My zawsze apelujemy, aby te elementy odblaskowe również nosić w obszarach zabudowanych, nawet w mieście. Szczególnie tam, gdzie nie ma dobrej widoczności, a droga jest nieoświetlona, gdzie brakuje chodnika. Dbajmy o to, abyśmy się nawzajem widzieli - apeluje asp. szt. Ryszard Ogurek.

Z jakiej odległości kierowca dostrzeże pieszego, który ma odblaski, a z jakiej tego, który nie ma odblasków?  Posłuchajcie naszej rozmowy.

Zachęcamy was do obejrzenia całego naszego materiału, a także do czynnego wpływania na tematykę naszego programu. "Piątek z drogówką" chcemy bowiem jak najlepiej dopasować do Waszych potrzeb. Dlatego prosimy o przysyłanie pytań i swoich drogowych wątpliwości na adres: [email protected] ([email protected] Fot. i Film M. Pogwizd / D. Szlag)

"Piątek z drogówką": ten mały odblaskowy gadżet może uratować ci życie
Jest już jesień, dni są coraz krótsze, często deszczowe i na drogach robi się bardzo niebezpiecznie. W szczególny sposób na niebezpieczeństwo są narażeni piesi, którzy w takich warunkach są słabo widoczni dla kierowców, dlatego właśnie warto nosić odblaski. Te małe gadżety mogą uratować życie.


Dziękujemy za przesłanie błędu