Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
25/06/2020 - 06:00

Uważaj, co wrzucasz do sieci! Wojciech Bobak wyjaśnia, jak działają hakerzy

W sieci niebezpieczeństwo czai się na każdym kroku. Prośby o dostęp do danych logowania, złośliwe oprogramowania, wirusy, niekontrolowany spam i podejrzane wiadomości e-mail to jedynie przykłady zachowań, które - w razie niezachowania ostrożności - mogą doprowadzić do gigantycznych konsekwencji. Czy da się przed tym zabezpieczyć?

W ostatnich miesiącach niemal całe społeczeństwo przeniosło się do internetu. Pracujemy zdalnie, robimy zakupy online, oglądamy także znacznie więcej filmów i seriali. - Szarą strefę w sieci możemy podzielić na dwa obszary. Pierwszym z nich jest działalność oszustów, próbujących sprzedać nam towar, którego nie chcemy kupić, a drugim działalność polegająca na wyłudzaniu danych osobowych - mówi Wojciech Bobak, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa. 

- Warto zadać sobie pytanie jakie dane udostępniamy i po co. Jeśli dokonujemy w sieci prostych czynności, takich jak chociażby zakupy online, prośba o numer PESEL lub skan dowodu osobistego powinna wzbudzić naszą czujność. 

Czytaj też: Czy twoja poczta e-mail jest bezpieczna? Nie czekaj, sprawdź!

Trudno wymienić wszystkie sposoby cyberataków. Oszuści szantażują nas stosując phishing (który ma na celu wyłudzenie poufnych informacji), nakłaniają do wypłaty pieniędzy, a nawet grożą udostępnieniem dwuznacznych, niejednokrotnie kompromitujących zdjęć. Jak powinniśmy zachować się w takiej sytuacji? - Oszuści wykorzystują socjotechnikę. Przestraszony użytkownik działa instynktownie, podejmując nieracjonalne zachowania. W takiej sytuacji najlepiej zachować zimną krew i skontaktować się z fachowcem. 

Wejście w życie przepisów RODO spowodowało wzrost zainteresowania przetwarzaniem danych osobowych, dlatego cyberochrona staje się coraz bardziej popularna. Od niedawna cyberbezpieczeństwo można studiować na WSB-NLU. 

k.kos@sadeczanin.info, film: Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błędu