Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
30/04/2018 - 22:25

Burmistrz Golba o Parku Kultury i Rzemiosła i innych inwestycjach w Muszynie

W sobotę, 28 kwietnia został otwarty w Muszynie Park Kultury i Dawnego Rzemiosła oraz znajdujący się na jego terenie Dom Garncarza, który można było zwiedzać, jak i uczestniczyć w prowadzonych w nim warsztatach ceramicznych. Przed wyborami samorządowymi 2018 rozmawiamy z burmistrzem Janem Golbą.

To nowa inwestycja uzdrowiska nad Popradem. Z burmistrzem Janem Golbą rozmawiałam o niedawno powstałej inwestycji oraz najbliższych, czekających na realizację zadaniach. 

MK: Panie burmistrzu, Muszyna wzbogaciła się o kolejną, nową inwestycję,  a mianowicie Park Kultury i Dawnego Rzemiosła oraz Domek Garncarza.  Komu obiekt ten będzie służył?

J.G:  - "Park Kultury i  Dawnego Rzemiosła  nawiązuje  do tradycji XVII wiecznych  dworów starostów, wokół których powstawały ogrody w stylu francuskim. Teren, na którym powstała ta inwestycja był niezagospodarowany.  

Po przemyśleniach zapadła decyzja, aby  założyć ogrody  na wzór wcześniejszych,  jednak odrobinę  w innym stylu.  Poza tym,  uruchomiliśmy obiekt będący  dawnej  spichlerzem,  zapleczem dworu,  który spłonął doszczętnie.  Powstał więc  Domek Garncarza, gdzie będą  prezentowane dawne rzemiosła: garncarstwo, kowalstwo, kołodziejstwo i inne zawody.

Warsztaty garncarskie tutaj organizowane na pewno dostarczą wielu emocji,  gdyż  można sobie ulepić garnek, kubek, misy, a następnie  wypalić je w piecu i  zabrać  ze sobą.  Ogrody posłużą  zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Ten zakątek już wpisał się w pejzaż Muszyny i jest  miejscem, w którym są  organizowane nie tylko jarmarki, ale i inne kulturalne wydarzenia.

Ta nowa atrakcja została otwarta podczas Jarmarku Muszyńskiego, który stał się już tradycją miasta…
- Jarmarki Muszyńskie  nawiązują do dawnych tradycji, gdyż miasto miało prawo składu. Kupcy, jadąc z towarami z południa  Europy, na północ Polski, przejeżdżając przez Muszynę musieli wystawić je przez 3-4 miesiące. Jeśli nikt ich nie kupił to mogli jechać dalej. Oczywiście, teraz wystawcy mogą okazjonalnie wystawiać swoje towary. Jarmark Muszyński  to także wydarzenia artystyczne,  prezentacja zespołów oraz  tradycji i  folkloru. Chodzi o to, aby ludzie mogli przyjść, zabawić się,  coś kupić i wyjechać bądź wrócić do domu zadowoleni.

Tym razem pogoda sprzyjała…
- Tak,  bo  w poprzednich latach  bywało różnie.  Myślę,  że dobrze jest, iż  w Parku Kultury i Dawnego Rzemiosła są  obiekty stałe, w których można się schronić przed deszczem.

Jednak  Park Kultury i Dawnego Rzemiosła to nie jedyna,  obecna  inwestycja w mieście..
- Domek Garncarza to tylko  namiastka  tego, co  będzie w centrum miasta. Tutaj mamy niewielkie piwniczki,  a pokazaliśmy jak można je wykorzystać. Piwnice w rynku,  pod quasi ratuszem są duże i  trzeba włożyć dużo pracy, aby dobrze je zagospodarować. Jedna z nich będzie pomieszczeniem składowym, w którym dawniej przechowywano głównie wina. Inna - to  sala tortur, a kolejna – więzienie.  Będzie też część tunelu, który jakoby dochodził niegdyś do zamku.

Ratusz będzie pełnił  funkcję  turystyczną.  Będą w nim organizowane wystawy, ale znajdzie się i sala ślubów,   pomieszczenia handlowe,  sklepy z pamiątkami.  Otoczenie rynku  zostanie całkowicie wyłączone  z ruchu samochodów. Dzięki temu  będzie możliwe wystawienia stolików,  zorganizowanie miejsca odpoczynku.

Ulica Kościelna stanie się typowym deptakiem.  To wszystko zostanie połączone z Dworem Starostów i Domkiem Garncarza, a to z kolei  -  ze Wzgórzem Zamkowym i Basztą, a  dalej z Ogrodami Sensorycznymi.   W jednym miejscu  mamy prawie całą historię Muszyny.  

Kiedy ruszy modernizacja centrum miasta?
- Na modernizację otrzymaliśmy  ponad 13  mln złotych dotacji ,  całość zadania wyniesie ok. 19 milionów.  Jesteśmy przygotowani do przetargu, wyłonienia wykonawcy. Jeśli wszystko pójdzie  po naszej myśli, to  niedługo Muszyna całkowicie się zmieni. Trochę zapominamy o tym, co jest w ziemi. A tu są ogromne miliony wykładane  m.in. na modernizację  oczyszczalni ścieków,  kanalizacji,  nowe wodociągi, nowoczesne  ujęcia wody. To kwota 61 milionów złotych,  zawrotne pieniądze, które udało się pozyskać.

Na jakim etapie realizacji jest budowa druga części obwodnicy?
- Jesteśmy na etapie decyzji związanej z ochroną środowiska, bo została ona  zaskarżona do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO rozpatruje teraz  odwołania. Przy okazji okazało się,  że   wnosiły je osoby, które w zasadzie go nie podpisały. Oprócz tego są też odwołania osób zainteresowanych. To wstrzymało tę inwestycję przynajmniej o dwa lata. Urząd Marszałkowski zabezpiecza środki na budowę obwodnicy. Ogłosił już  przetarg na dokumentację. Liczę a to, że decyzja środowiskowa w maju zostanie  utrzymana. I będzie można przystąpić do projektu, a następnie budowy  dalszej części obwodnicy.

Jak przygotowuje się miasto do sezonu letniego?
 
-  Nowych atrakcji mamy bardzo  dużo.  Przybywa ich coraz więcej! Powstają  nowe place zabaw,  boiska, remontowane są istniejące  obiekty. Żegiestów wzbogaca się o promenadę, zaś Powroźnik - o  nowe  tereny rekreacyjne.

To, co oferują sanatoria, pensjonaty,  hotele stoi  na bardzo wysokim poziomie. Myślę, że warto będzie przyjechać, tym bardziej, że  będziemy też dysponować   kolejnym produktem, przyciągającym mnóstwo turystów, a mianowicie ścieżką rowerową łączącą Muszynę z Krynicą. Czekamy na ostateczne rozstrzygnięcie projektu EuroVelo, gdyż  wtedy uruchomimy część słowacką trasy,   połączenie zarówno ze Szczawnicą, jak i Bardejovem.

Małgorzata Kareńska fot. aut.







Dziękujemy za przesłanie błędu