Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 19 września. Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda
19/08/2019 - 06:20

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Udostępnić ratusz zwiedzającym

"Cudze chwalicie, swego nie znacie..." - mówi stare przysłowie. I jest w nim dużo prawdy. Właśnie pojawił się kolejny pomysł na uatrakcyjnienie sądeckiej "starówki" dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających nasze miasto.

Nowe władze Nowego Sącza planują udostępnić do zwiedzania budynek sądeckiego ratusza, a przede wszystkim znajdującą się w nim przepiękną salę reprezentacyjną. Jest się naprawdę czym pochwalić. Kto z mieszkańców w niej nie był, powinien się tam udać i ją oglądnąć.

Przypomnijmy, że obecny ratusz został wzniesiony w 1887 roku, wkrótce po pożarze miasta. Zbudowano go w stylu eklektycznym. Wnętrza nawiązują do neorenesansu i neobaroku. Na szczególną uwagę zasługuje właśnie sala reprezentacyjna ze stropem kasetonowym i ściennymi malowidłami przedstawiającymi ważne postacie i wydarzenia z dziejów miasta, m.in. króla Kazimierza Wielkiego oraz powitanie Jana III Sobieskiego, wracającego spod Wiednia. W sali ratuszowej znajdują się również dekoracyjne piece kaflowe, ozdobione wizerunkiem Orła Białego.

Ratusz można zwiedzać w godzinach pracy Urzędu Miasta.

Jest pomysł, aby na początku w ratuszu pojawiły się zestawy tourguide, które świetnie sprawdzają się w muzeach. Co to takiego?

Każdy system Tour Audio Guide przeznaczony do oprowadzania składa się z nadajnika i mikrofonu oraz z odbiorników wraz ze słuchawkami. Urządzenia tourguide są bardzo proste w obsłudze, wystarczy podłączyć słuchawkę do urządzenia audio-guide, włączyć je i od razu każdy mieszkaniec, czy turysta, który chciałby zwiedzić ratusz i salę reprezentacyjną będzie miał podane najważniejsze informacje o tym zabytku.

- Takie urządzenia doskonale sprawdzają się w muzeach - mówi Tomasz Baliczek, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Nowym Sączu. - Świetnie zdają egzamin w miastach, które chętnie są odwiedzane przez turystów. Chcielibyśmy wprowadzić taką możliwość zwiedzania zabytkowej, sądeckiej "starówki". Na początek sądeckiego ratusza, a jeśli ten pomysł sprawdziłby się, to można byłoby pomyśleć o wypożyczaniu takich urządzeń do zwiedzania na trasy piętnastominutowe, 30 i 60 - minutowe.

Być może nie uda się tego pomysłu wdrożyć w życie w tym roku, ale w przyszłym? Kto wie.  

Cała rozmowa z Tomaszem Baliczkiem w materiale filmowym.

[email protected], fot. IM, Film: Krzysztof Stachura.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe