Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
01/10/2017 - 13:05

Elżbieta Fryźlewicz-Chrapasińska: pacjenci z Nowego Sącza są w dobrej sytuacji

Od niedzieli 1 października weszła w życie nowa struktura sieci szpitali. Zmiany powinny sprawić, że łatwiejszy będzie dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach. 30 września zmieniła się też lista placówek świadczących nocną i świąteczną pomoc medyczną. Z czym się to dla nas wiąże, mówi dla serwisu "Sądeczanin" Elżbieta Fryźlewicz-Chrapasińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie.


- Organizacja świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej od 1 października nie zmienia się. Nadal jest to doraźna pomoc, która jest przedłużeniem opieki, jaką pacjent ma zapewnioną w ciągu dnia w ramach poradni POZ- wyjaśnia dyrektor Elżbieta Fryźlewicz-Chrapasińska. - W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza, czy pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożył swoją deklarację - 

- Przypominam, że z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy lub gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Lekarz również w domu pacjenta lub na telefon

Dyżurujący lekarz udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych) lub telefonicznie. Warto również pamiętać, że w dni ustawowo wolne od pracy, po godzinie 18 pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.

Zobacz też: 11 godzin w kolejce do SOR? Dyrektor szpitala wyjaśnia

- Pacjenci z Nowego Sącza są w tej dobrej sytuacji, że w ich przypadku nie zmienia się miejsce, gdzie znajdą nocną i świąteczną opiekę zdrowotną - dodaje Elżbieta Fryźlewicz-Chrapasińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie. - Nadal będzie ją realizował Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego, tak jak od wielu lat. Jestem więc pewna, że pacjenci, jeśli będzie taka konieczność, znajdą się w dobrych rękach.

Po spotkaniu z pacjentami, które odbyło się w ramach kampanii informacyjnej na temat sieci szpitali, w trakcie której organizowaliśmy w małopolskich szpitalach stoiska informacyjne, wiem też, że nowosądeczanie nie obawiają się wejścia nowych przepisów. Z pewnością ma na to wpływ fakt, że tak blisko mają szpital, który został zakwalifikowany do sieci. (kt) Fot. NFZ







Dziękujemy za przesłanie błędu