Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 30 września. Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery
18/05/2023 - 01:00

Jak zrobić korektę zeznania podatkowego? Co nam grozi za błędy w PIT-ach [WIDEO]

Kilka kliknięć w internecie, tak kolejny rok z rzędu wyglądało nasze rozliczenie z fiskusem. To proste, a jednak zdarzają się błędy, szczególnie te związane z odliczaniem ulg podatkowych. Choć sezon na PIT-y zakończył się z początkiem maja, można dokonać korekty. Czy trzeba się skarbówce gęsto z pomyłki tłumaczyć? Jakie dokumenty należy złożyć? Ile pieniędzy fiskus nam zabrał, a ile oddał? Na te pytania w rozmowie dnia odpowiada Jacek Mac, naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu.

Skończył się sezon na PIT-y i w skarbówkach  zaczęło się wielki liczenie  podatków. Ile pieniędzy zebrał fiskus w Nowym Sączu?  

-W naszym urzędzie zostało złożonych 150 tysięcy zeznań podatkowych. Przeważają PIT-y elektroniczne. Stanowią 94 procent,  z tego  około 45 procent zostało złożonych przez  portal Twój e-PIT.

Ile pieniędzy na Sądecczyźnie  oddaliśmy fiskusowi?
-
Do naszego urzędu skarbowego wpłynęło około 100 milionów złotych.  W tym roku sytuacja jest specyficzna, bo więcej z PIT-ów zwróciliśmy, niż podatnicy do urzędu wpłacili.  To suma   koło 130 milionów.

Nikt nie lubi płacić podatków, natomiast wszyscy  lubimy ulgi podatkowe. W tym roku  było ich kilkanaście. Niektórzy mogli się pogubić i ogóle ulgi nie wpisać albo odliczyć za mało. W takiej sytuacji można dokonać korekty.
-
Korekta PIT to inaczej poprawa złożonej już wcześniej deklaracji podatkowej. Wszyscy podatnicy mają prawo złożyć korektę podatku, jeśli zauważą że w swojej deklaracji popełnili błąd. Błąd może dotyczyć obliczeń, błędu we wpisanych danych. Korekta PIT polega na wypełnieniu takiego samego zeznania podatkowego, na takim samym formularzu, na jakim został złożony właściwy PIT, którego korekty dokonujemy. Należy oznaczyć, iż jest to deklaracja korygująca.

Do kiedy mamy czas na poprawienie już złożonego zeznania podatkowego? Jak należy to zrobić?  Jakie pomyłki popełniamy najczęściej - także przy odliczeniu jakich ulg? Jakie są konsekwencje w błędów w PIT-ach?  Także na te i inne pytania w rozmowie przed kamerą „Sądeczanina” odpowiada  gość rozmowy dnia, Jacek Mac, naczelnik  Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu. Więcej w nagraniu wideo. ([email protected]) fot.jm  Dziękujemy za przesłanie błędu