Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
05/01/2021 - 12:35

Nadzwyczajni: Wiktor Percz, kierowca autobusu, który walczył ze śmiercią

Wiktor Percz, kierowca Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu, to kolejna osoba zgłoszona przez naszych czytelników do „Nadzwyczajnych”. Sądeczanin pokazał, że nigdy nie powinniśmy się zastanawiać nad podjęciem pierwszej pomocy, nawet wobec nieznanej osoby, napotkanej na przystanku.

Fot. IM i DS - Sądeczanin

Ta historia wzrusza do łez i pokazuje, jak ważna jest szybka reakcja i pomoc innym. Wiktor Percz nie zawahał się ani chwili – walczył o życie kobiety, której serce przestało bić. Listopadowy dzień dla kierowcy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu zaczął się zwyczajnie. Prowadził wtedy autobus linii numer 3 i dojeżdżał do przystanku na Alejach Batorego. Tam zauważył kobietę, która leżała na chodniku obok przystanku.

– Wokół niej zebrała się grupka osób. Natychmiast zatrzymałem autobus, włączyłem światła awaryjne. Wybiegłem z pojazdu i od razu spytałem stojących ludzi, co się stało. Ludzie odpowiedzieli mi, że upadła. Kobieta miała założoną maseczkę, była sino-blada. Oczywiście od razu sprawdziłem czy oddycha, czy jest wyczuwalne u niej tętno. Nie było ani jednego, ani drugiego – opowiadał Wiktor Percz. - Zacząłem reanimować kobietę. Robiłem jej masaż serca. Krzyknąłem, aby wezwać pogotowie. Okazało się, że już ktoś zadzwonił po karetkę pogotowia.

Zobacz całą rozmowę z panem Wiktorem na wideo lub przeczytaj rozmowę: Wiktor Percz mówi: „nie jestem żadnym bohaterem”

W reanimacji pomogli również pracownicy Nadzoru Ruchu MPK. Po kilku minutach na miejscu pojawiła się karetka i zespół ratowników medycznych zabrał kobietę do szpitala.

- Nie czuję się bohaterem, to dla mnie jest normalne, życiowe. Dobrze by było, gdyby wszyscy tak reagowali – mówił Wiktor Percz w rozmowie z reporterką „Sądeczanina”. Mimo pomocy ratowników medycznych, kobieta zmarła. – Gdyby ktoś wcześniej podjął akcję resuscytacyjną być może udałoby się ją uratować.

Pan Wiktor podkreśla jak ważne jest podjęcie pierwszej pomocy od razu. W swoim życiu kilkunastokrotnie wykonywał już reanimację i nie wszystkie zakończone były sukcesem. Wiktor Percz już od trzydziestu lat należy do Krynickiej Grupy GOPR, kiedyś jeździł też w karetce pogotowia.

Prezes spółki MPK w Nowym Sączu, Jerzy Leszczyński, dziękował Wiktorowi Perczowi za odwagę i szybkie podjęcie działania. Postawa kierowcy autobusu zachwyciła również czytelników „Sądeczanina”. Skromność, uczynność i poczucie, że ratowanie życia jest czymś zupełnie normalnym, to cechy, które wyróżniono w zgłoszeniu do „Nadzwyczajnych”.

Przeczytajcie również o innych „Nadzwyczajnych”: Gabriela Michalik, anioł stróż ze Szlachetnej Paczki

Wciąż możecie wysyłać zgłoszenia waszych kandydatów do miana „Nadzwyczajnego”. Kim jest „Nadzwyczajny”? To może być każdy mieszkaniec naszego regionu (z Nowego Sącza, powiatu limanowskiego, nowosądeckiego i gorlickiego), którego postawa, działanie, podejście do życia inspiruje czytelników portalu „Sądeczanin”. Rozświetlmy szarą codzienność promykiem dobroci, jaką okazują nam na co dzień inni ludzie.

Wystarczy wypełnić krótki formularz, który znajdziecie TUTAJ, a nasza redakcja zajmie się resztą. Więcej o „Nadzwyczajnych” Sądecczyzny przeczytacie tutaj: To oni są definicją dobra. Czekamy na zgłoszeniaDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020