Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
07/07/2021 - 10:55

Oczekiwania, a rzeczywistość. O nauczaniu języków obcych opowiada nauczycielka

Jak nauczyciele powinni uczyć, żeby młodzi ludzie nie tylko potrafili porozumieć się w języku obcym, ale robili to skutecznie i poprawnie? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć nauczycielka konsultantka z Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Zobacz rozmowę z metodyk Beatą Wróbel: Nic nie umiemy, bo tak nas uczą? Metodyk języka angielskiego o błędach

Naszym kolejnym gościem w ramach dyskusji na temat nauczania języków obcych jest Magdalena Bubula, nauczycielka konsultantka z Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

- Kanon metod nauczania jest dosyć duży i nauczyciel de facto korzysta z nich wszystkich. Oczywiście opiera się o wskazania z podstawy programowej i tam mowa jest o tym, że naszym celem jest komunikacja, skuteczne porozumiewanie się w języku obcym. Przy czym nie chodzi tylko o przekazanie jakiejś treści, chodzi też o kompetencję językową, żeby to, co mówimy było poprawne – mówi Magdalena Bubula.

Trzeba pamiętać, że każdy z uczniów w inny sposób przyswaja wiedzę. Niektórzy są słuchowcami, inni wzrokowcami, a jeszcze inni kinestetykami (uczenie przez ruch i bezpośrednie zaangażowanie). Jak mówi nasz gość, nauczyciele powinni znać swoich uczniów i za nimi podążać.

- Przed nauczycielem stoi bardzo trudne zadanie – mówi Magdalena Bubula. Z jednej strony nauczyciel musi trzymać się podstawy programowej i innych dokumentów, a z drugiej musi dostosowywać formy i metody pracy do uczniów. Kluczowa jest więc znajomość swoich podopiecznych. O tym, jak nauczyciele mogą lepiej uczyć języków obcych, można usłyszeć w materiale wideo. (s.siwulska@sadeczannin.info, wideo: Daniel Szlag)Dziękujemy za przesłanie błędu