Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 29 września. Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała
28/12/2019 - 14:00

Rok samorządu: jakie priorytety na najbliższe lata ma wójt Łososiny Dolnej?

O fotel wójta gminy Łososina Dolna Andrzej Romanek walczył z trzema konkurentami, ale to właśnie on uzyskał najwięcej głosów mieszkańców. Minął już rok jego urzędowania. Jest to odpowiedni czas na pierwsze podsumowania.

Czy wszystkie założenia i plany  udało się panu zrealizować?  

Zamierzenia i plany, które przyjąłem na ten rok, ale też które miałem decydując się na start w wyborach samorządowych, udaje się, przy wsparciu pracowników gminy i jednostek powiązanych realizować. Bardzo mnie to cieszy. Staram się w sposób wyważony łączyć wydatki inwestycyjne z wydatkami bieżącymi, które niestety z roku na rok są coraz większe i pochłaniają sporą część budżetu. Mimo to stawiamy na inwestycje w naszej gminie. Dość powiedzieć, że na gospodarkę wodno-ściekową, przy wsparciu środków zewnętrznych, wydaliśmy w tym roku prawie 7,4 mln zł. To naprawdę duża kwota. Wybudowaliśmy wiele kilometrów sieci wodno-kanalizacyjnej i zmodernizowaliśmy dwie duże oczyszczalnie ścieków w Łososinie i Tęgoborzy, za niebagatelną kwotę przeszło 850 tys. zł. Te inwestycje w ekologię, choć drogie i niełatwe w realizacji, są konieczne i co ważne, chronią środowisko, w którym żyjemy. Na remonty i przebudowę infrastruktury drogowej i mostowej wydatkowaliśmy prawie 4 mln 900 tys. zł., w tym pozyskaliśmy środki zewnętrzne na sumę przeszło 2 mln 800 tys. zł.  Przebudowaliśmy lub wyremontowaliśmy osiem odcinków dróg, w tym dwa znaczące Rąbkowa-Bilsko oraz Witowice Górne-Sklep. Wyremontowaliśmy most w Jarostowej na rzece Łososina. Tym samym poprawiamy infrastrukturę komunikacyjną. I choć jest jeszcze sporo do zrobienia, to wierzę, że wspólnym wysiłkiem, przy dobrej woli i zrozumieniu mieszkańców, podniesiemy standard gminnych dróg.

Bezpieczeństwo mieszkańców odgrywa dla nas istotną rolę, dlatego też zakupiliśmy nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Łososina Dolna, za kwotę 790 tys. zł., na który uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 540 tys. zł. oraz używany, ale w dobrym stanie, dla OSP Tabaszowa za kwotę 200 tys. zł. Dofinansowaliśmy zakup dwóch ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych o pojemności 12 tys. litrów każdy dla OSP Tęgoborze i OSP Łososina Dolna. W sumie na bezpieczeństwo wydaliśmy ponad 1 mln zł. To naprawdę dużo.

Dokapitalizowaliśmy gminną spółkę, która zakupiła samochód oraz inny sprzęt i w szerszym zakresie konkuruje na rynku usług komunalnych z korzyścią dla mieszkańców. To ważne, bowiem od początku mojej kadencji uważałem, że spółka ma duży potencjał, tylko trzeba jej wskazać nowe kierunki rozwoju i wesprzeć po to, aby stała się poważnym uczestnikiem rynku. Dużo jest jeszcze do zrobienia, ale jestem przekonany, że nasz Zakład Gospodarki Komunalnej „Łososina” sp. z o.o. pokaże na co go stać i wszyscy będziemy się cieszyć z efektów jego działalności. To tylko cześć naszych wspólnych osiągnięć, mówię wspólnych, bo są to efekty pracy wielu osób, w tym mieszkańców naszej gminy.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe