Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 11 lipca. Imieniny: Benedykta, Kariny, Olgi
18/03/2019 - 08:20

Ruszyła wyborcza machina PO. Czy poseł Czerwiński wybiera się do Brukseli?

Po tym, jak wyborczą, europarlamentarną machinę puściło w ruch Prawo i Sprawiedliwość, wiadomo, że liderami małopolskiej listy zostali wicepremier Beta Szydło i europoseł Ryszard Legutko. Teraz do akcji wkroczyła Koalicja Obywatelska z Platformą Obywatelską na czele, która w roli regionalnej lokomotywy obsadziła Różę Thun. Czy na tej liście znajdą się politycy z Sądecczyzny? Czy do Brukseli szykuje się poseł Andrzej Czerwiński?

Spekulacje na temat liderów małopolskiej listy w wyborach do Europarlamentu trwały od kilku tygodni. Według gazety.pl poważnym kandydatem miał być były prezydent Bronisław Komorowski. Mówiło się też o Zbigniewie Bońku, który odmówił startu w wyścigu do Brukseli.

Ostatecznie zapadała decyzja. że listę otworzy Róża Thun, która o głosy wyborców z Małopolski i woj. świętokrzyskiego powalczy z wicepremier Beatą Szydło. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku Thun dostała 125 tys. głosów, Andrzej Duda 97 tys., a Ryszard Legutko, 81 tys.

Thun już ruszyła ze swoja kampanią. W niedzielę była w Nowym Sączu.

Czytaj też Spekulacje i woda w ustach. Kto z sądeckiego PiS-u idzie do eurowyborów?

W roli lokomotyw na liście Koalicji Europejskiej mają wystąpić też Adam Jarubas, były marszałek województwa świętokrzyskiego (PSL), oraz Andrzej Szejna, który jest wiceszefem SLD i byłym europosłem.

Czy na tej liście znajdą się politycy z Sądecczyzny? Czy w wyborach do Europarlamentu wystartuje poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Czerwiński?.

- Sądecczyzna będzie na liście obecna, ale na pewno nie znajdzie się tam moje nazwisko

To oznacza, że pan, jeden z liderów w naszym regionie, nie dostał propozycji startu w wyborach do Europarlamentu?
W ogóle nie rozważałem startu w tych wyborach. Moje plany nie są związane z Brukselą.

Kto w takim razie będzie reprezentować region sądecki?
-Pod uwagę brane są trzy osoby, spośród których zostanie wyłoniona jedna.

Kto konkretnie? Uchyli pan rąbka tajemnicy?
-Nazwisk nie podam. Mogę jedynie powiedzieć, że to nie są ludzie z pierwszych stron gazet . Na pewno będziemy mieć reprezentanta. Małopolską listę koalicji Obywatelskiej poznamy najprawdopodobniej w sobotę.

Jak dodaje poseł Andrzej Czerwiński okręg wyborczy w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego jest specyficzny, bo obejmuje dwa województwa .

- List jest niewiele bo siedem, więc rozłożenie geograficzne jest niezmiernie ważne. Trzeba wybrać kandydatów spośród przedstawicieli różnych środowisk. Przede wszystkim tym kierujemy się przy układaniu list. Wybierzemy najlepszych – mówi Czerwiński.

Czytaj też Powiało wielką Europą w małym Starym Sączu  

W połowie marca kandydatów zaprezentuje Wiosna Roberta Biedronia. Na razie mówi się o starcie Mateusza Klinowskiego, byłego burmistrza Wadowic.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)