Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
24/03/2023 - 12:00

Spalarnia, bezpieczeństwo ludzi i środowiska. Naukowcy mówili o tym w Nowym Sączu

W Wyższej Szkole Biznesu odbyła się konferencja naukowa "Zielona transformacja - wymiar lokalny". Wśród prelegentów był również dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Technologii Paliw i Energii, który przedstawił swoje zdanie na temat kontrowersyjnej spalarni odpadów w Nowym Sączu.

Wydawałoby się - tak istotne dla mieszkańców sprawy, omawiane przez najlepszych w Polsce specjalistów - powinny do auli WSB-NLU przyciągnąć tłumy. Tłoku jednak nie było, nawet nowosądeckich radnych repezentowali jedynie Krystyna Witkowska, Leszek Zegzda i Józef Hojnor. Informacji z pierwszej ręki mieliśmy mnóstwo. W "Sądeczaninie" zaprezentujemy zatem wszystkie prezentacje dotyczące - mniej lub bardziej wprost - planowanej w Nowym Sączu spalarni. Sądzimy bowiem, że każdy, kto chce wypowiadać się na jej temat, powinien zapoznać się tymi materiałami.

Dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński, prof. Politechniki Łódzkiej, autor akademickich podręczników na temat emisji dioksynz procesów termicznych, technologgi i procesów ochrony powietrza, czy termicznego przekształcania odpadów mówił o ekologicznych i ekonomicznych korzyściach wykorzystania odpadów do produkcji energii. Paweł Kupczak, prezes MPEC w Nowym Sączu opowiadał o transformacji energetycznej zarządzanej przez niego spółki i zarysował pola ewentualnej współpracy z dostarczającą mnóstwo ciepła spalarnią.



Elżbieta Olędzka i Stanisław Gastoł, eksperci Newagu pokazywali korzyści jakie może odnieść miasto i jego mieszkańcy z nowego źródła energii dla Nowego Sącza. Włodzisław Ćwiąkalski, prezes Zarządu EmiPro starał się odpowiedzieć na pytanie, czy funkcjonowanie spalarni jest bezpieczne dla środowiska i otoczenia. O wpływie nowoczesnych spalarni na nasze zdrowie, na podstawie dostępnych badań europejskich mówiła zaś dr nauk medycznych Elżbieta Sochacka-Tatara z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

dr n. med. Elżbieta Sochacka-Tatara

Zdaniem ekspertów, dywersyfikacja źródeł ciepła musi przyspieszyć. Paliwa węglowe stanowią nadal około 70 proc. surowców zużywanych w ciepłownictwie, co jest szkodliwe dla klimatu i kosztowne dla mieszkańców. 

- Wiąże się to z wysokimi cenami surowca oraz kosztownymi opłatami za emisję CO2. W efekcie przekłada się to na realne zagrożenie dla kondycji finansowej wielu lokalnych przedsiębiorstw ciepłowniczych i wysokie rachunki za ogrzewanie opłacane przez mieszkańców, czego doświadczyliśmy szczególnie mijającej zimy - mówi dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Technologii Paliw i Energii.

- Transformacja energetyczna jest wymogiem i koniecznością. Im prędzej to zrozumiemy, tym szybciej odczujemy jej pozytywne efekty. Zastępowanie paliw kopalnych jest bezdyskusyjnym nakazem rozwoju cywilizacyjnego  dodaje.

Zobacz też: Referendum śmieciowe w Nowym Sączu kosztowało mniej niż zakładano. Ile miasto na nie wydało?

Spalarnia, Nowy Sącz i bezpieczeństwo ludzi. Rozmowa z dr. inż. Aleksandrem Sobolewskim

Spalarnia to dobra rzecz - należy uświadamiać mieszkańców!

- Biorę udział w ogromnej ilości różnych konsultacji społecznych. Mamy instytut, który zajmuje się tymi sprawami. Proszę państwa, istnieją te obawy i ja tych obaw nie wyśmiewam. Po prostu ludziom trzeba cierpliwie tłumaczyć, pokazywać dane, fakty, pomiary i tak dalej - tłumaczył dr Aleksander Sobolewski.

- Zbudowana przy wykorzystaniu obecnych technologi, przyzwoicie eksploatowana spalarnia odpadów nie jest elementem trującym dla mieszkańców - podkreśla . (D. Wojda), fot. D. Wojda







Dziękujemy za przesłanie błędu