Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 31 października. Imieniny: Urbana, Saturnina
08/02/2016 - 20:00

Marian Dobosz – dyrektor i radny ze sportową pasją

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Piwnicznej Zdroju – Kosarzyskach, radny powiatowy, organizator biegów narciarskich i górskich jest nominowany w Plebiscycie Sądeczanin Roku 2015.

Marian Dobosz z wykształcenia jest nauczycielem wychowania fizycznego, a obecnie dyrektorem Szkoły Podstawowej Nr 2 w Piwnicznej Zdroju – Kosarzyskach. Zarządzana przez niego placówka od lat uzyskuje wysokie oceny czego dowodem są wielokrotne wyróżnienia za pracę pedagogiczną i sportową przez burmistrzów Miasta i Gminy Piwniczna Zdrój. Bardzo dobrze współpracuje z rodzicami i wraz nimi oraz nauczycielami corocznie organizuje  i prowadzi Festyny Rodzinne. Dzięki  temu szkoła jest modernizowana i  zostaje doposażona w niezbędne pomoce dydaktyczne i sprzęt audiowizualny. Corocznie funduje nagrody rzeczowe i statuetki  dla najlepszych absolwentów  sportowców szkoły podstawowej  i gimnazjum z terenu gminy Piwniczna Zdrój i gminy Rytro. Znany narciarz  i piłkarz LKS „Poprad” Rytro w latach 80. Były  wieloletni prezes UKS „Ryter” Rytro  (1999-2012). W czasie trwania jego kadencji działał aktywnie i udzielał się społecznie. Zawodnicy tego klubu zdobywali znaczące sukcesy na arenie ogólnopolskiej. W tym czasie klub otrzymał wyróżnienie w Konkursie o nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego  „Kryształy soli” dla najlepszych organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego w kategorii sport i zdrowie. Wychowawca  młodzieży i trener piłkarzy grup młodzieżowych. Odznaczony Złotą Honorową Odznaką OZPN Nowy Sącz za działalność na rzecz Związku Piłki Nożnej w Nowym Sączu. Członek Visegrad Maraton  - przebiegł  kilka maratonów biegowych m.in. w Berlinie oraz  Bieg Wazów na nartach. Współorganizator wielu ciekawych biegów m.in. południe (Mniszek N/Popradem)  - północ (Jastrzębia Góra) ,Biegu „Bejorów”, biegu górskiego na Obidzy oraz wielu pielgrzymek rowerowo-biegowych do miejsc  kultu religijnego (Częstochowa, Kalwaria Zebrzydowska, Łagiewniki, Ludżmierz). Inicjator budowy hali sportowej w Rytrze. Będąc samorządowcem wspierał powstanie stacji narciarskiej Ryterski Raj .

Marian Dobosz to także wieloletni radny, przewodniczący Rady Gminy Rytro  2002-2006 i 2010-2014. Pełnił  przez wiele lat rolę  kuratora społecznego Sądu Rejonowego w Muszynie. Członek rady programowej Stowarzyszenia  Perły Beskidu Sądeckiego. Wybrany na radnego powiatowego w 2014 roku – członek m.in. Komisji Turystyki i Sportu. Aktywny Instruktor narciarstwa biegowego i zjazdowego oraz  sędzia narciarski PZN. Aktywnie współpracuje z  różnymi organizacjami  i stowarzyszeniami oraz  pomaga im  poprzez wsparcie finansowe i organizacyjne.

Pomysłodawca, współorganizator i dyrektor Biegu Popradzkiego na Obidzy w Piwnicznej Zdroju  w narciarstwie biegowym od 2012 r. oraz Biegu i Marszu „Piwniczanki” od 2012 r. Pierwszy z nich zyskał uznanie zawodników i Polski Związek Narciarski przyznał  w 2015 r. organizację Mistrzostw Polski Amatorów i Instruktorów i Trenerów  w narciarstwie  biegowym. W 2013 powołano go na wiceprzewodniczącego Podkomisji Biegów Powszechnych w Wydziale Sędziowskim i Narciarstwa Powszechnego Polskiego Związku Narciarskiego. Promuje narciarstwo biegowe, biegi uliczne, górskie i aktywnie bierze  udział w  tych zawodach.  Ambasador Festiwalu Biegowego. Corocznie bierze udział w organizacji Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju, a w 2013 roku był dyrektorem zawodów Mistrzostw Świata w Biegach Górskich.

(oprac. JB)
Fot. archiwum kandydata, JB

Regulamin Plebiscytu
Elektroniczny formularz zgłoszeniowy

Aby  oddać głoś SMS, należy wysłać wiadomość o treści SR.<numer kandydata> na numer 7168. Koszt wysłania SMS to 1.23 PLN brutto.

1. Ewa Bulanda – sportowiec, wychowawca młodzieży – SR.01
2. Marian Dobosz – dyrektor Szkoły Podstawowej w Piwnicznej Zdroju - Kosarzyskach, społecznik, wychowawca młodzieży – SR.02
3. Tomasz Kowal – sportowiec, społecznik, wychowawca młodzieży – SR.03
4.  Maria Kulig – prezes Stowarzyszenia na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych „Nasz Dom” – SR.04
5.  Grzegorz Mirek – dyrektor Miejsciego Zarządu Dróg – SR.05
6.  Janina Molek – regionalny producent przetworów z fasoli, laureatka konkursów kulinarnych – SR.06
7. Antoni Marcin Pawłowski – przedsiębiorca, tłocznia soków naturalnych – SR.07
8.  Benedykt Poręba – Społecznik, radny gminny od 36 lat, założyciel i kierownik Mystkowian – SR.08
9.  Barbar Sławecka – kierownik i opiekun zespołu Sądeczoki – SR.09
10.  Maria Sosin – dyrektor Biblioteki Publicznej w Starym Sączu, społecznik – SR.10
11.  Barbara Surman – sołtys Piątkowej, społecznik, prezes Kas Wzajemnej Pomocy – SR.11
12.  Leszek Zakrzewski – prezes PTH w Nowym Sączu, społecznik, konstruktor urządzeń fiskalnych – SR.12Dziękujemy za przesłanie błędu