Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
09/04/2018 - 11:30

Sądeckie Targi Ogrodnicze: Park-M pomoże Wam wygrać z pogodą

Pomimo figli jakie płata nam pogoda przedłużając porę zimową, powoli możemy dostrzec coraz częstsze i dłuższe przebłyski słońca zwiastującego nadejście wiosny, a tym samym rozpoczęcie kolejnego sezonu w naszych ogrodach budzących się z zimowego snu. Jak możemy pomóc naszym zielonym oazom w tej wiosennej pobudce? Pytamy specjalistę z Parku-M naszego partnera podczas Sądeckich Targów Ogrodniczych.

Zobacz też: Na Sądeckie Targi Ogrodnicze autobusy MPK dowiozą cię za darmo i jeszcze są nagrody do wygrania

Tak to prawda, wiosna powoli budzi nasze rośliny do życia. Jej początek wiąże się z wieloma pracami o charakterze porządkującym i pielęgnacyjnym. Usuwamy śmieci, stare i uschnięte gałęzie, wysiewamy również pierwsze nasiona, sadzimy cebulki. Wraz z nadejściem wiosennej pogody, najczęściej w okolicach końca marca, usuwamy zimowe zabezpieczenia roślin. Przycinamy pędy krzewów.

Nie możemy zapomnieć o naszych trawnikach, które należy starannie wygrabić, na tyle jednak delikatnie, by nie odrywać namokniętej darni od podłoża. Taki zabieg pobudzi źdźbła trawy do wzrostu oraz napowietrzy darń. Niewielu pamięta również o tym, by sprawdzić odczyn gleby, co pozwoli nam odpowiednio nawozić ziemię oraz pomoże w najlepszym doborze roślin. No i oczywiście musimy zafundować naszym roślinkom zdrowe, syte wiosenne „śniadanie” poprzez ich nawożenie. Tak jak dla nas śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, tak samo ważne jest ono dla naszych roślin na początek sezonu.

Po pierwszych wiosennych porządkach musimy pomyśleć o nasadzeniach, zarówno tych do już istniejących ogrodów, jak i tych dopiero tworzonych. O czym należy pamiętać przystępując do tych prac?

Generalnie musimy rozróżnić sadzenie roślin tzw. „kopanych” z gołym korzeniem lub bryłą korzeniową oraz roślin w pojemnikach (doniczkach), które są już dobrze ukorzenione. Rośliny „kopane” sadzimy wczesną wiosną lub jesienią, jak tylko pogoda na to pozwoli. Jest to materiał nieukorzeniony, dlatego wymaga po posadzeniu pielęgnacji w postaci nawożenia, podlewania. W tym roku ze względów pogodowych tego typu materiał roślinny będziemy oferować w sprzedaży z początkiem kwietnia, o ile oczywiście kapryśna często pogoda nam na to pozwoli.

Inaczej ma się sprawa z roślinami w doniczkach. Te rośliny możemy sadzić przez cały rok, praktycznie zatem od bardzo wczesnej wiosny do bardzo późnej jesieni. Warto pamiętać tutaj, że bardzo dobrym okresem nasadzeń dla tego typu roślin są miesiące letnie. Nasze ogrody są wówczas najczęściej w pełnym rozkwicie i najlepiej możemy ocenić jakie odmiany roślin i w jakiej wielkości będą do niego pasowały. Należy jedynie pamiętać o odpowiednim nawodnieniu roślin. Zachęcamy również do nasadzeń roślin w większych wymiarach, co pozwala osiągnąć w ogrodzie natychmiastowy efekt bez konieczności oczekiwania na niego nierzadko kilka lat.

Zobacz też: Ogród i działka od strony technicznej. Musi być bezpiecznie a więcej dowiesz się na Sądeckich Targach Ogrodniczych

Ciekawe jest to o czym Pan mówi, bo muszę się przyznać, że słyszę o tym pierwszy raz. A teraz krótkie, szybkie pytanie: trawnik z rolki czy trawnik siany?

 Tak, odwieczny dylemat jego twórców. Widziałem nawet niedawno pewien sondaż, w którym spośród ok. 3500 respondentów, ok 77% opowiedziało się za trawnikiem wysiewanym. Jak jest w rzeczywistości? Przeciwnicy trawnika w rolkach twierdzą, że jest droższy i szybciej żółknie i zamiera. Jeśli chodzi o cenę, to wolałbym się nie wypowiadać, bo w perspektywie wielu klientów, których obsługujemy jest to pojęcie bardzo względne. Niewątpliwie zaletą trawnika w rolce jest natychmiastowy efekt jaki osiągamy, podobnie jak przy zakupie wyrośniętych, ukorzenionych roślin w doniczkach. Nie będzie on również ani wysychał ani żółknął jeśli będziemy o niego odpowiednio dbali poprzez nawożenie i podlewanie. Poza tym trawnik z rolki lepiej sprawdzi się na terenach o różnym stopniu nachylenia, bowiem w takich miejscach nasiona traw mogą być wypłukiwane podczas deszczu lub podlewania. Taka darń w rolce jest również bardziej odporna na mróz, zatem tego typu trawnik możemy zakładać nawet późną jesienią, np. w listopadzie. W przypadku zakupu trawy w rolce zalecam zakupić jej ok. 5% więcej niż wynika z naszych obliczeń, gdyż często spotykamy się z sytuacją, że z różnych powodów jej może jej zabraknąć, a domawianie małych ilości jest utrudnione.

Oczywiście nasiona traw są również bardzo dobrą alternatywą. Przede wszystkim muszą być dobrej jakości. Opieranie się w momencie wyboru i zakupu tylko i wyłącznie na cenie jest błędem i może nas w dłuższym czasie kosztować znacznie więcej, również niepotrzebnych nerwów i czasu na poprawę tego, w co włożyliśmy już sporo pracy, czasu i nierzadko serca. Mieszanka traw oprócz dobrej jakości powinna również odpowiadać przeznaczeniu trawnika (boiska sportowe, tereny zacienione lub słoneczne, itp.). Niewątpliwie zakładanie trawnika z siewu lepiej sprawdzi się na dużych powierzchniach. Ważne jest tutaj odpowiednie przygotowanie podłoża i równomierne rozsianie nasion, w czym mogą pomóc specjalnie przeznaczone do tego siewniki. W tym przypadku proponujemy uwzględnić 10% zapas nasiona na ewentualne uzupełnienie.

Zobacz też: Natury nie oszukasz: jak ogród, to tylko pod jej dyktando. Na Sądeckich Targach Ogrodniczych dowiesz się więcej

Jeszcze na koniec zapytam, z czego najlepiej zrobić żywopłot?

Od wielu już lat najpopularniejszą rośliną żywopłotową w naszym kraju są Thuje. Szczególnie dwie odmiany Smaragd i Brabant wiodą tutaj prym, co wyraźnie widać po wynikach sprzedaży. Niewątpliwie są to mało wymagające rośliny, o w miarę szybkim wzroście. Czyli z praktycznego punktu widzenia, idealnie nadają się na żywopłoty ale również jako pojedyncze rośliny spełniają swoją dekoracyjną funkcję. Polecamy zwłaszcza inne odmiany, które mogą Państwo zobaczyć w naszym Centrum Ogrodniczym w Starym Sączu.

My jednak dla osób bardziej wymagających polecamy inne rośliny żywopłotowe, np. graby, cisy, tsugi lub… ale o tym możemy dłużej porozmawiać na miejscu w naszym Centrum Ogrodniczym.

No właśnie, jak można do Państwa trafić i co oprócz roślin jeszcze oferujecie?

Zapraszamy serdecznie do naszego Centrum Ogrodniczego Park-M w Starym Sączu, przy ul. Trakt Św. Kingi 9. Znajdujemy się przy drodze na Piwniczną zaraz przy zjeździe na Ołtarz Papieski.

Oprócz największego w regionie wyboru roślin znajdą Państwo u nas również narzędzia i akcesoria ogrodnicze najwyższej jakości znanych światowych marek. Nasi pracownicy oferują swoją pomoc służąc poradą, wsparciem  przy wyborze oraz dostawie roślin. Poza tym oferujemy szeroki wybór dekoracji, a także wiele nowinek i nowości z branży, które mamy nadzieję będą mogli Państwo zobaczyć pierwszy raz.

 Serdecznie zapraszamy na zakupy do naszego Centrum Ogrodniczego oraz na organizowane w dniach 14-15 kwietnia Sądeckie Targi Ogrodnicze, które odbędą się na „Starej Sandecji” przy Alejach Wolności w Nowym Sączu.

Z Pawłem Małeckim - kierownikiem Centrum Ogrodniczego  Park-M rozmawiał Grzegorz Piechotka







Dziękujemy za przesłanie błędu