Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 lutego. Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława
05/02/2018 - 09:55

Arkadiusz Aleksander. Kandydat w plebiscycie "Sądeczanin Roku 2017"

Przedstawiamy kandydata nominowanego do tytułu Sądeczanin Roku 2017. Sylwetka Arkadiusza Aleksandra wewnątrz artykułu.

Arkadiusz Aleksander urodził się w 1980 roku w Nowym Sączu. Od najmłodszych lat pasjonował się sportem, głównie piłką nożną i był zawodnikiem lokalnego klubu KS Zawada, skąd w wieku 16 lat przeniósł się do Szkoły Mistrzostwa Sportowego we Wrocławiu. To był początek jego piłkarskiej kariery, gdyż bardzo szybko jego talent dostrzegli trenerzy i działacze Śląska Wrocław, co skończyło się transferem do klubu mającego w dorobku między innymi mistrzostwo, wicemistrzostwo, puchar oraz superpuchar Polski. Tam nowosądeczanin zaliczył swój debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Szczęście do reprezentowania klubów, które zapisały się w historii polskiej piłki nożnej licznymi trofeami krajowymi oraz dokonaniami na arenie międzynarodowej, było elementem zawodowej kariery Arkadiusza Aleksandra. Był  zawodnikiem nie tylko Śląska Wrocław, ale także Górnika Zabrze, Arki Gdynia oraz Widzewa Łódź czyli bardzo zasłużonych i utytułowanych zespołów. Zaliczył on również epizod zagraniczny występując na Cyprze w klubie  Nea Salamina Famagusta.

Nie można zapominać, że Arkadiusz Aleksander jest jedną z legend Sandecji Nowy Sącz, dla której w pierwszej lidze zdobył łącznie 63 bramki, co biorąc pod uwagę centralny szczebel ligowych rozgrywek czyni z niego niekwestionowanego lidera w historii klubu. Co ciekawe, do osiągnięcia takiego wyniku potrzebował zaledwie 126 rozegranych spotkań, więc może pochwalić się rewelacyjną statystyką. Sportową karierę zakończył w Nowym Sączu, na stadionie przy ulicy Kilińskiego, w 2016 roku.

ZOBACZ AKTUALNE WYNIKI GŁOSOWANIA (tylko formularz elektroniczny)

Za swoje dokonania sportowe został uhonorowany przez miejskich radnych. Przyznali  Arkadiuszowi Aleksandrowi odznaczenie Tarcza Herbowa: „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”, które wręczono mu oficjalnie na murawie stadionu przed pożegnalnym meczem ligowym. Ten 36-letni wówczas były już piłkarz nie widział siebie w roli trenera seniorskiej drużyny czy szkoleniowca młodzieży, choć dla własnej satysfakcji ukończył szkołę trenerów Polskiego Związku Piłki Nożnej, po której legitymuje się prestiżowym dyplomem oraz międzynarodową licencją UEFA A.

Świeżo upieczony piłkarski emeryt szybko odnalazł się w nowej rzeczywistości. Sandecja zatrudniła Arkadiusza Aleksandra na stanowisku dyrektora sportowego, natomiast prezydent Ryszard Nowak mianował go swoim doradcą ds. sportu w sądeckim ratuszu. Nie może być tutaj mowy o naciąganiu reguł czy koneksji bo były piłkarz, co nie jest regułą w polskim sporcie, posiada wyższe wykształcenie w dwóch kierunkach. Ukończył z tytułem magistra Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu, a także tamtejszą Akademię Wychowania Fizycznego oraz biegle włada językami angielskim i niemieckim.

Obejrzy też: Sądeczanin Roku 2017. Arkadiusz Aleksander wierzy, że Sandecja utrzyma się w ekstraklasie

Jak się później okazało, nie tylko w roli piłkarza sprawdził się Arkadiusz Aleksander, ale również za dyrektorskim biurkiem także okazał się skuteczny. Jego praca w Sandecji znacznie przyczyniła się do historycznego osiągnięcia, jakim w 2017 roku był awans drużyny na najwyższy poziom ligowy. Był to wyczyn, który środowisko piłkarskie okrzyknęło wprost ogromną sensacją. Za ten wielki sukces Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał między innymi Arkadiuszowi Aleksandrowi honorowe odznaczenie „Krzyż Małopolski”, wręczone uroczyście w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza.

Arkadiusz Aleksander – SMS o treści SR.1 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich kandydatów do tytułu Sądeczanin Roku 2017.

(P.B.)

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu