Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
20/04/2021 - 21:00

Danuta Zając. Tylko ona potrafi zrobić takie cudowne koronki... na drutach

Spod jej ręki wychodzą wspaniałe koronki. Nie są zwyczajne, bo robione na drutach. To nie wszystko, potrafi też haftować i wyplatać cuda z papierowej wikliny. Tymi talentami obdarzona jest Danuta Zając, która ma szansę na zwycięstwo w plebiscycie Sądeczanin Roku 2020

Danuta Zając należy do lokalnego stowarzyszenia Tradycja i Przyszłość we Frycowej. Ma ogromne zasługi w propagowaniu zapomnianej już niemalże techniki koronkarstwa na drutach. Jak twierdzi, jako jedyna ma tę umiejętność w całej Małopolsce.

Nauczyła się tego od swojej wychowawczyni w szkole podstawowej. Fascynacja sprawiła, że koronkarstwo na drutach stało się dla niej pasją, którą przekazuje młodszemu pokoleniu. Zyskała nawet pieszczotliwe miano babci Danusi.

Czytaj też Wspaniała osiemnastka. Już wiadomo kto powalczy o tytuł Sądeczanina Roku 2020 

Danuta Zając wyczarowuje serwety różnych rozmiarów, od mających mniej niż dziesięć centymetrów po takie, które mają blisko dwa metry średnicy.To praca wymagająca wiele cierpliwości i samozaparcia, ale pani Danuta, kocha to co robi.

Mieszkanka Frycowej swoje serwety prezentowała podczas wystaw i cepeliad, w wielu miastach Polski. Dzięki jej serwetkom wielu osobom przypomina się dzieciństwo i dawne domy ozdobione takimi cudeńkami.   

Swoje wyroby sprzedaje na krynickim deptaku. Odwiedza ją tam mnóstwo turystów i pensjonariuszy. Znawcy tematu potrafią docenić elegancję, szyk i styl serwet i obrusów.

Obecnie pani Danuta jest na etapie opracowywania kolejnych wzorów koronek. Ma jeszcze jedną pasję. Przeczytane gazety służą jej do robienia wikliny papierowej, z  której powstają lekkie i delikatne koszyczki.

***

Twój kandydat do tytułu Sądeczanin Roku 2020?

Danuta Zając – wyślij SMS o treści SR.18 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wypełnij i dostarcz KUPON 
(dostępny w miesięczniku "Sądeczanin": numery lutowy lub kwietniowy)

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich kandydatów do tytułu Sądeczanin Roku 2020. Znajdziesz tam też szczegółowe zasady głosowania.

Więcej informacji w regulaminie Plebiscytu "Sądeczanin Roku 2020".Dziękujemy za przesłanie błędu