Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
10/05/2021 - 16:55

Janusz Michalik. Znają go wszyscy, bo jest oddany sądeckiej kulturze [WIDEO]

W Nowym Sączu znają go wszyscy, bo bez reszty oddany jest kulturze. Jako instruktor teatralny stał się wychowawcą młodych adeptów sceny, przyszłych studentów i absolwentów szkół teatralnych i filmowych. Czterdzieści lat swojego życia oddał Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Nowym Sączu. Teraz jest związany z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ.

Janusz Michalik jest nie tylko wychowawcą młodzieży. Znany jest także jako współzałożyciel Teatru NSA, któremu szefuje nieprzerwanie od 1981 roku i w którym zrealizował do tej pory 60 spektakli. Od początku lat 80. także aktor, reżyser i od kilku lat opiekun artystyczny Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego. 

Animator wielu imprez kulturalnych, w tym m.in. prestiżowego Jesiennego Festiwalu Teatralnego. Autor kilku książek poetyckich oraz monografii: Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego, Teatru NSA i Zespołu Regionalnego "Sądeczanie".

Z powodu pandemii i związanych z tym obostrzeń rok 2020 nie był dla Janusza Michalika, podobnie jak dla wielu ludzi związanych z kulturą,  zbyt obfity w zakończone powodzeniem a zaplanowane wcześniej przedsięwzięcia. Nie wszystkie zamierzenia udało się zrealizować. Tak było z 24. edycją Jesiennego Festiwalu Teatralnego.  

Czytaj też Sądeczanin Roku: apel dyrektora MCK SOKÓŁ i stowarzyszenia ORION [WIDEO]

łączony w przygotowanie tego artystycznego przedsięwzięcia ogrom pracy nie poszedł na marne i zaowocuje z pewnością przy realizacji, już przygotowywanego pod jego okiem 25. Jubileuszowego Festiwalu.

Minionym rok był dla Janusza Michalika czasem nowego zawodowego otwarcia w sądeckim „Sokole”, kolejnych wyzwań, z których kilka, mimo pandemii, udało się z powodzeniem sfinalizować. Dotyczy to między innymi Konkursu Sztuki Słowa Żywego i Pisanego „Od serca Człowieka ku Nieskończonemu…”,. Zorganizowanego z okazji setnych urodzin św. Jana Pawła II.

To także jurorowanie w kilku regionalnych konkursach recytatorskich i teatralnych w Małopolsce i instruktaż warsztatowy dla ich uczestników – od najmłodszych do dorosłych. To również praca nad przygotowywaniem, próbami i reżyserią kolejnych premier Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego i Teatru NSA oraz wznowieniem w nieco zmienionej wersji spektaklu Sceny Poetyckiej Teatru Robotniczego sprzed kilku lat.

Jedną z tych premier – „Raj Eskimosów czyli Audiencję III” Bogusława Schaeffera udało się zrealizować na żywo dla publiczności.  To także spektaklem udostępnione w sieci - „Tryptyk Rzymski” Jana Pawła II i najnowsza premiera TR „Nasza mała stabilizacja” wg Tadeusza Różewicza i Wisławy Szymborskiej.

Pod okiem Janusza Michalika rozpoczęły się także przygotowania do jubileuszu stulecia Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego.  

Kandydat do tytułu Sądeczanina Roku jest laureatem kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich. Zyskał też miano Osobowości Roku 2016 i 2018 w dziedzinie kultury w Małopolsce, w plebiscycie Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego. W 2017 roku został  Odznaczony Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej GLORIA ARTIS.

***

Twój kandydat do tytułu Sądeczanin Roku 2020? (UWAGA. PROSIMY NIE GŁOSOWAĆ. GŁOSOWANIE ZAKOŃCZYŁO SIĘ)

Janusz Michalik – wyślij SMS o treści SR.13 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wypełnij i dostarcz KUPON 
(dostępny w miesięczniku "Sądeczanin": numery lutowy, kwietniowy lub majowy)

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich kandydatów do tytułu Sądeczanin Roku 2020. Znajdziesz tam też szczegółowe zasady głosowania.

Więcej informacji w regulaminie Plebiscytu "Sądeczanin Roku 2020".









Dziękujemy za przesłanie błędu