Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 sierpnia. Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
04/02/2012 - 09:10

Piotr Krok: Od Kazimiery Oślizło możemy się wiele nauczyć

Kandydaturę mieszkanki Ptaszkowej, nauczycielki i wychowawczyni kilku pokoleń ptaszkowian do tytułu Sądeczanina 2011 Roku zgłosił Piotr Krok, wójt Gminy Grybów.

Zobacz sylwetkę kandydatki: Kazimiera Oślizło - siła mądrości promieniująca ciepłem

- Od Pani Kazimiery możemy się uczyć sztuki życia - uważa nie bez kozery włodarz grybowskiej dziedziny. Jego faworytka w plebiscycie 24 września zeszłego roku skończyła 100 lat, co było świętem dla całej Ptaszkowej.

Przez ponad pół wieku pracowała jako nauczycielka w miejscowej Szkole Podstawowej, a pracę nauczycielską rozpoczynała jeszcze przed wojną, na Kielecczyźnie, bo w rodzinnych stronach nie mogła znaleźć posady. Formację zawodową zawdzięczała renomowanemu Seminarium Nauczycielskiemu w Starym Sączu.

- Jej największym skarbem jest wiedza o życiu w Ptaszkowej sprzed ponad wieku, którą skrupulatnie przez lata gromadziła w swoich zapiskach i kronikach - tłumaczy Piotra Krok. Wójt przypomina, że z zebrane materiały posłużyły Kazimierze Oślizło do opracowania scenariusza Ptaszkowskeigo wesela ludowego w pięciu częściach, wysoko ocenianego przez etnografów. Wystawiałą je wraz założoną przez siebie grupą w latach 50. zeszłego stulecia, a każde przedstawienie, to było wydarzenie w życiu nie tylko kolejarskiej miejscowości. - Ocaliła od zapomnienia folkor grybowski, tradycje i zwyczaje naszych ojców i dziadów i za to najbardziej cenię Panią Kazimierę - mówi pierwsza osoba w gminie Grybów. Piotr Krok uważa, że starsze pokolenie Sądeczan nie powinno mieć wątpoliwośći na kogo zagłosować w konkursie Fundacji Sądeckiej.

***

Na wybranego kandydata możesz zagłosować na trzy sposoby:

- najłatwiej jest WYPEŁNIĆ SPECJALNY FORMULARZ, który znajduje się poniżej oraz tutaj: Wybierz Sądeczanina Roku! Skorzystaj z formularza na stronie;

- albo WYSŁAĆ E-MAIL do naszej redakcji na adres [email protected] , w temacie wiadomości wpisując nazwisko kandydata, a w treści swoje dane (imię, nazwisko, adres i telefon;

- można też WYPEŁNIĆ KUPON dołączony do styczniowego numeru miesięcznika „Sądeczanin” lub wycięty z rozpowszechnianej przez nas ulotki. Kupony należy przekazać do Fundacji Sądeckiej (33-300 Nowy Sącz, ul. Barbackiego 57).

Głosowanie będzie trwało do 20 lutegoDziękujemy za przesłanie błędu