Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
02/02/2023 - 13:25

Urszula Potoniec-Mędoń. Z determinacją pomaga tym, którym inni pomagać nie chcą

W czym jest świetna? W nauczaniu języka angielskiego. Przez ponad dwadzieścia lat pracowała jako lektorka w Wyższej Szkole Biznesu. Teraz pochłania ją działanie na rzecz osób niepełnosprawnych. Dzięki jej uporowi i determinacji znajdują pracę i cieszą się pełnią życia

Ci, którzy ją znają mówią, że nauczanie to jej powołanie. To dlatego wybrała studia w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Nowym Sączu i na Uniwersytecie  Jagiellońskim.

Przez ponad dwadzieścia lat pracowała jako lektorka języka angielskiego w Wyższej Szkole Biznesu. W ankietach, w których studenci oceniali swoich wykładowców, otrzymywała najwyższe noty, za co została uhonorowana nagrodą ówczesnego rektora Krzysztofa Pawłowskiego. 

Urszula Potoniec-Mędoń ma też talent do zarządzania, dlatego zdecydowała się na studia podyplomowe dla menadżerów ekonomii społecznej. Od 2001 roku była koordynatorką programu Erasmus, potem od  2007, kierownikiem biura współpracy zagranicznej w Wyższej Szkole Biznesu.

Na swoim koncie ma w sumie dwanaście edycji programu. To były wymiany z zagranicznymi uczelniami zarówno dla studentów jak i wykładowców. Zorganizowała także dziewięć edycji Letniej Szkoły Języka Polskiego dla 250. studentów z Ukrainy i Białorusi. Na liście jej licznych przedsięwzięć  są też między innymi  trzy edycje Zimowej Szkoły Języka Angielskiego dla 70. studentów z Ukrainy oraz  intensywnego kursu języka polskiego dla blisko 150 studentów z krajów Unii Europejskiej.

czytaj też Wioletta Oleksy o Urszuli Potoniec-Mędoń: jest niesamowicie życzliwa i ma otwarte serce [WIDEO]

Teraz menadżerski talent wykorzystuje dla potrzebujących pomocy. Działa w Stowarzyszeniu Rodziców, Przyjaciół, Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk” w Gostwicy. Jest prezesem organizacji i kierownikiem Warsztatu Terapii Zajęciowej. Organizacja zajmuje się między innymi propagowaniem wśród młodzieży i nauczycieli postaw zrozumienia i akceptacji dla osób z dysfunkcjami. To uświadamianie że są pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego i kulturalnego.

Organizacja znana jest z licznych przedsięwzięć dla podopiecznych, takich jak na przykład warsztaty logopedyczno-teatralne, kulinarne, to także systematyczna rehabilitacja społeczna i zawodowa.

Głośnym echem odbiła się także realizacja projektu „Nowy Głos L.E.M” we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca oraz Fundacją Jutropera.  Jej efektem było wystawienie przez niepełnosprawnych podopiecznych spektaklu teatralno-operowego  w Małopolskim Centrum Kuultury  „Sokół” w Nowym Sączu oraz na deskach Opery Krakowskiej.

Od lat w ramach swoich działań, wraz z zespołem, przygotowuje uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gostwicy do zdobycia umiejętności umożliwiających im podjęcie pracy zawodowej, między innymi poprzez organizowanie szkoleń, praktyk w instytucjach i firmach, oraz zajęć z doradcą zawodowym.   

zobacz też Urszula Potoniec Mędoń: liczę na to, że dowiedzą się o nas inni [WIDEO]

Wspólnie z wójtem Bogdanem Łuczkowskim doprowadziła do otwarcia w  Łukowicy Zakładu Aktywności Zawodowej dla ponad trzydziestu niepełnosprawnych z powiatu nowosądeckiego i limanowskiego. To pierwsza tego typu placówka na Limanowszczyźnie i trzynasta w województwie małopolskim. Podopieczni Zakładu z powodzeniem wchodzą na rynek pracy.

Urszula Potoniec-Mędoń jest współzałożycielką Spółdzielni Socjalnej Osób Prawnych EkoAkcja, zatrudniającej w latach 2017-2020 osoby z niepełnosprawnościami. W ogólnopolskim konkursie „Lodołamacze” w roku 2019 Spółdzielnia otrzymała drugie miejsce i srebrny medal w kategorii Otwarty Rynek Pracy.([email protected])

***

Czy to twoja kandydatka do tytułu Sądeczanin Roku 2022?

URSZULA POTONIEC-MĘDOŃ – wyślij SMS o treści SR.10 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wypełnij i dostarcz KUPON 
(dostępny w miesięczniku "Sądeczanin": numer luty 2023)

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY (1 x sms, 1 x formularz online, 1 x kupon). Da to równowartość 3 głosów.

Kliknij i zobacz listę wszystkich kandydatów do tytułu Sądeczanin Roku 2022. Znajdziesz tam też szczegółowe zasady głosowania.

Więcej informacji w regulaminie Plebiscytu "Sądeczanin Roku 2022".









Dziękujemy za przesłanie błędu