Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
28/06/2019 - 11:25

Ostatnie odliczanie przed ogłoszeniem wyników rankingu samorządów w Krynicy

Jak dbać o przychody, nie zaniedbywać inwestycji, troszczyć się o zbilansowanie wydatków, zachowując przy tym jednocześnie wysoki poziom świadczeń dla mieszkańców? Które samorządy najlepiej sobie z tym radzą? Odpowiedź na to pytanie poznamy już dziś podczas uroczystego ogłoszenia wyników Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za 2018 rok.

Na ten ranking samorządowcy czekają cały rok, bo zestawienie obejmuje aż dwadzieścia szczegółowych wskaźników oceny i sześć kategorii.

- Są takie, które mają charakter bardziej informacyjny i takie, które mają charakter ściśle ocenny, ale w sumie rysują ogromny wysiłek samorządów na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców i zaspokajania ich potrzeb związanych z infrastruktura komunalną – podkreślają zgodnie włodarze gmin.

Kto zostanie liderem? Kto straci, kto zyska?  Rok temu na podium stanęła Limanowa, drugie miejsce przypadło Staremu Sączowi, trzecie Muszynie.

Być liderem rankingu to nie lada wyczyn, bo dokonywana raz w roku Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego obejmuje dwadzieścia cztery szczegółowe wskaźniki przyporządkowane do czterech głównych kategorii, którymi są generowanie dochodów, pozainwestycyjna działalność gospodarcza, aktywność inwestycyjna gminy i efekty polityki społecznej.

Tę tytaniczna pracę, we współpracy z Fundacją Sadecką, wykonuje rokrocznie zespół ekonomistów Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, pod kierunkiem profesora Tadeusza Kudłacza. Wszystkie wyniki są opublikowane w obszernym opracowaniu.

- Łącznie analizowanych było 39 jednostek, co z uwagi na ich liczbę wymagało sporego nakładu pracy związanej z przygotowaniem i odpowiednim przetworzeniem faktografii oraz opracowaniem wyników analizy – wyjaśnia  we wstępie do opracowania dyrektor Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu Tadeusz Kudłacz.

- W przeprowadzanej w kolejnych latach ocenie branych jest pod uwagę kilka komponentów obrazujących różne dokonania gmin. Główne znaczenie mają jednak, dokumentowane wskaźnikami finansowymi, osiągnięcia rozwojowe. Warto to podkreślić, gdyż tego rodzaju dokonania, pomimo, że odnotowane w skali jednego roku, swym efektem oddziaływać będą na warunki życia mieszkańców przez szereg kolejnych lat. W wielu z nich widzieć można podstawę do dalszego, trwałego rozwoju wskazywanych gmin – zaznacza profesor Kudłacz.

Doroczna Ocena Aktywności Gmin to kreowanie najlepszych, prawdziwych, rzeczywistych liderów życia społecznego i gospodarczego naszego regionu.  To także usystematyzowana ocena pracy wójtów i burmistrzów. Ale zawsze można jeszcze iść do przodu. Zawsze warto być jeszcze lepszym i warto potraktować doroczny ranking jako pożyteczne narzędzie do budowania spójnej strategii rozwoju

Wyniki rankingu już są, ale to ściśle strzeżona tajemnica. Kto wygra w tym roku? O godzinie 18 startuje w krynickiej Pijalni Głównej wielka gala ogłoszenia wyników Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego za 2018 rok.

[email protected] fot. E.M





Zobacz także w tej kategorii



Dziękujemy za przesłanie błędu