Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
10/03/2020 - 09:35

Maria Workiewicz-Kwaśniewska: dobrym lekarzem może być tylko dobry człowiek

Maria Workiewicz-Kwaśniewska jest lekarzem pediatrą. Od zawsze wiedziała, że będzie leczyła dzieci. Do plebiscytu medycznego, organizowanego przez Fundację Sądecką, pod patronatem miesięcznika i portalu ”Sądeczanin”, została zgłoszona już po raz kolejny. Na panią doktor głosować można do 15 kwietnia br.

Oprócz kwalifikacji, które w zawodzie lekarza są konieczne, pediatra musi przede wszystkim lubić dzieci. Odpowiednie podejście, optymistyczne nastawienie i uśmiech na twarzy w kontakcie z małym pacjentem mogą okazać się bezcenne. Od lekarza pediatry wymagana jest między innymi znajomość pedagogiki i psychologii. Specjalista musi też wykazać się ogromną intuicją i wiedzą medyczną, którą powinien stale zgłębiać i poszerzać. Lek. med. Maria Workiewicz-Kwaśniewska potrafi to wszystko połączyć.

Pani doktor na co dzień pracuje w przychodni Remedium. Jej praca wymaga wiele cierpliwości – dzieci nie są bowiem łatwymi pacjentami, często buntują się albo boją. Jej gabinet codziennie odwiedza kilkadziesiąt młodych pacjentów.

Wybór kierunku studiów był w przypadku pani doktor bardzo przemyślaną decyzją – od zawsze wiedziała, że chce być lekarzem. Po studiach na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie rozpoczęła pracę na oddziale pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Po 11 latach podjęła pracę w przychodni, w której pracuje do dzisiaj.

Maria Workiewicz-Kwaśniewska posiada także specjalizację z pulmonologii dziecięcej. Ukończyła również studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania służbą zdrowia, dzięki którym przez wiele lat kierowała Remedium. W tym czasie udało jej się rozbudować i wyposażyć przychodnię w specjalistyczny sprzęt medyczny.

- Specjalizacje tę wybrałam nieprzypadkowo - mówiła Maria Workiewicz-Kwaśniewska w jednej z rozmów z ”Sądeczaninem”. - Wybrałam taką pracę, którą kocham. Mojego zawodu nie zamieniłabym na żaden inny. Kocham to co robię, kocham dzieci, kocham z nimi pracować. Jest to wyjątkowo piękna specjalizacja.

Pediatria to praca z dzieckiem, które niejednokrotnie nie potrafi powiedzieć, co mu dolega. Mały pacjent jest pacjentem najbardziej wymagającym. To pacjent, który wymaga więcej czasu i więcej uwagi. Lekarz musi umieć jasno i zrozumiale wytłumaczyć rodzicowi, co dolega małemu pacjentowi. Opiekun i dziecko oczekują od lekarza uśmiechu i empatii. Wtedy dziecko w gabinecie lekarskim czuje się bezpiecznie i pewnie.

W jednym z wywiadów pani doktor wspomniała słowa swojego wykładowcy ze studiów, który mówił: życzę Wam, żebyście byli dobrymi lekarzami. Ale zapamiętajcie sobie tylko jedno: dobrym lekarzem może być tylko dobry człowiek. W tym tkwi cała tajemnica naszego zawodu.

Oddaj głos w plebiscycie na najlepszego lekarza Sądecczyzny! Głosować można do 15 kwietnia br. wypełniając formularz albo kupon dostępny w marcowym wydaniu miesięcznika „Sądeczanin”.

[email protected], fot. archiwum prywatne Marii Workiewicz-KwaśniewskiejDziękujemy za przesłanie błędu