Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
01/05/2023 - 11:40

Lek. med. Robert Bakalarz: Profilaktyka to temat równie ważny w medycynie jak leczenie

Dlaczego tak ważna jest profilaktyka w przypadku chorób nowotworowych przekonywał lek. med. Robert Bakalarz. Badania profilaktyczne pozwalają m.in. wykryć choroby we wczesnych stadiach ich zaawansowania. To oznacza, że powracający do zdrowia pacjent w pełni wraca do życia społecznego i pracy, zaś samo jego leczenie jest mniej kosztowne niż w przypadku wyższych stopni zaawansowania nowotworu.

Jednym z tematów X Seminarium „O Zdrowiu Sądeczan”, jakie przygotowała Fundacja Sądecka wraz z SKT Sądeczanin, była szeroko rozumiana profilaktyka. Obok panelu poświęconemu temu tematowi swoją prezentację miał lek. med. Robert Bakalarz, kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej Szpitala specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.

- Zajmuje się onkologią. Leczymy pacjentów i podejmujemy na co dzień takie decyzje, które bardzo często decyduje o długości ich życia. Te decyzje często są bardzo trudne, dlatego jeszcze bardziej ważne niż samo leczenie jest profilaktyka – przekonywał w swoim wystąpieniu lek. med. Robert Bakalarz.

Aby powstawały nowe, skuteczne programy profilaktyczne, potrzebne są na nie pieniądze, ale niekoniecznie większe niż te, które są wydawane na leczenie pacjentów.

- Stale walczymy o nowe, bardzo drogie leki i wdrażamy je w leczenie. Trafiają one do pacjentów w wysokich stanach zaawansowania choroby. Dzięki temu możemy przedłużyć życie tym ludziom. Nieraz jest to parę miesięcy, innym razem parę lat. Mówimy tu o lekach. Ale gdybyśmy położyli równie duży nacisk i pieniądze jak w wielu krajach, gdzie zauważono, że można zaoszczędzić majątek dzięki temu, że choroby nowotworowe wykrywane są wcześnie. Ludzie są w 100 procentach wyleczeni i wracają do pełnej sprawności społecznej, kontynuują swoją pracę – zaznaczył onkolog.

Robert Bakalarz przypomniał także historię z jednego z międzynarodowych kongresów chorób nowotworowych w Stanach Zjednoczonych, gdzie w towarzystwie innych onkologów opowiadał jak w Polsce leczy się raka płuc w trzecim i czwartym stopniu zaawansowania.

- Moje zdziwienie wzbudziło ich wielkie zainteresowanie, bo zaczęły się przysiadać kolejne osoby i słuchać. Spytałem, dlaczego ich to tak interesuje, skoro mają najnowocześniejsze metody leczenia. Większość odpowiedziała, że ciekawiło ich to jak leczy się zaawansowane stadia choroby, bo oni na co dzień mają do czynienie z pierwszym stadium zaawansowania, a przypadki, o których mówiłem zdarzają im się nawet rzadziej niż raz w roku. Dlaczego? Bo tam właśnie doceniono profilaktykę  - dodaje Bakalarz.

[email protected], fot. JB

X Seminarium o Zdrowiu Sądeczan
X seminarium „O zdrowiu sądeczan” właśnie ruszyło. Przez cały dzień będziecie mogli posłuchać bardzo ciekawych paneli i zapoznać się z ofertą wystawców na Sądeckich Targach Zdrowia.


Dziękujemy za przesłanie błędu