Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 lutego. Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta
03/08/2014 - 08:10

Starosądeczanie: Krzewiciele lachowskiego i łąckiego folkloru

Istniejąca od ośmiu lat grupa regionalna ze Starego Sącza kultywuje folklor Lachów Sądeckich oraz Górali Łąckich. Zespół Regionalny „Starosądeczanie” to kandydat w plebiscycie o „Nagrodę Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin” w kategorii „instytucja, zespół, grupa”.
Zespół powstał w 2006 roku przy Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, gdzie do teraz posiada swoją siedzibę. Od 2013 roku jego działalność wspiera Starosądeckie Stowarzyszenie Miłośników i Tradycji „Malowana skrzynia”. „Starosądeczanie” kultywują folklor Lachów Sądeckich oraz Górali Łąckich. Członkami są mieszkańcy Starego Sącza oraz okolicznych miejscowości. Należy do nich grupa młodych tancerzy, starostów oraz kapeli. Pełny skład liczy około 60 osób.
Grupa występuje na wielu imprezach organizowanych nie tylko w Starym Sączu, ale także w całej Polsce, np. w Krakowie, Warszawie. Wyjeżdżała także zagranicę – na Węgry, do Rumunii i Słowacji. W tym roku zespół dwukrotnie wystawił widowisko słowno-muzyczne „U Rymorza po jarmarku” w Starym Sączu.
Zespół zdobył na festiwalach wysokie miejsca: III w kategorii zespołów regionalnych i II w kategorii kapel ludowych na V Międzykulturowym Festiwalu Folklorystycznym Zagłębie i Sąsiedzi w Dąbrowie Górniczej w 2013 roku.

Na kandydata można głosować TUTAJ lub wysyłając SMS o treści SKT.15 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto)
Kupon konkursowy

Maria Łatka (KB)
Fot. KB


Dziękujemy za przesłanie błędu