Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
24/08/2020 - 13:15

Wieża na Radziejowej. WOW! Widok z 1280 metrów nad poziomem morza

Wchodząc na szczyt wieży na Radziejowej będziemy na wysokości ok. 1280 metrów nad poziomem morza. Aktywni Sądeczanie, czy trzeba więcej argumentów, żeby przekonać Was, że to właśnie tu czekają na Was najpiękniejsze widoki na Beskidy, Pieniny i Tatry?

Wyprawa na wieżę na Radziejową do najłatwiejszych nie należy. Ale tej pozycji po prostu nie mogło zabraknąć w naszym przewodniku dla aktywnych seniorów pt. Aktywny Sądeczanin.

Zobacz też: Wieża na Eliaszówce: dla takich widoków warto być Aktywnym Sądeczaninem!

Na wieżę można dojść na kilka sposobów. Seniorzy, których spotkaliśmy na szlaku wybrali trasę z Roztoki Wielkiej, ale szli nie szlakiem wytyczonym dla pieszych turystów, tylko szlakiem dla rowerów. Zapewnili nas, że to trasa „iście emerycka”, nie ma tu dużych przewyższeń, idzie się równym krokiem a droga jest na tyle dobra, że do pewnego punktu można tu dojechać nawet autem osobowym. Oni sami, gdzieś mniej więcej po pokonaniu dwóch trzecich szlaku widzieli zaparkowanego malucha. My takich brewerii nie polecamy – autem na szlak nie można wjeżdżać pod żadnych pozorem. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach, uzasadnionych np. względami bezpieczeństwa Nadleśnictwo Piwniczna może wydać zgodę na przejazd prywatnego auta.

Ci sami seniorzy polecili nam z przekonaniem, by wybierając szlaki korzystać z aplikacji mapy.cz , którą można ściągnąć ze sklepu Google Play.

Wieża na Radziejowej. WOW! Widok z 1280 metrów nad poziomem morza

My z kolei skorzystaliśmy ze szlaku prowadzącego na Radziejową przez Rogacze z Obidzy. Dlaczego? Bo dzięki temu wyborowi większość przewyższenia pokonaliśmy autem, gdzie gmina zorganizowała bardzo pojemny parking na kilkadziesiąt aut wyposażony w ubikację typu TOI TOI i miejsce na grilla oraz ognisko. Są zadaszone wiaty z drewnianymi ławkami i stołami.

Śmiało może z tego terenu korzystać jednocześnie ok. 25-30 osób. By tu dotrzeć, najlepiej wjechać autem z dołu skręcając w Piwnicznej-Zdroju z drogi krajowej DK 87 w ulicę Szczawnicką, potem Suchą Doliną na samą górę aż do Obidzy. Kto czuje się na siłach może przyjechać autobusem do Kosarzysk i odcinek na Obidzę pokonać pieszo, ale to nam zajmie minimum godzinę a mniej zaprawionym nawet dwie. Miejscami jest tu naprawdę stromo. Dlatego pieszy start rekomendujemy ze wspomnianej Obidzy.

Wieża na Radziejowej. WOW! Widok z 1280 metrów nad poziomem morza

Wróćmy do przejścia na Radziejową. Szlak jest oznakowany. Gdy dojdziemy do tablicy z napisem Litawcowa musimy przejść kawałek prosto a potem skręcić w lewo i trzymać się cały czas szlaku na Mały a potem Wielki Rogacz. Z Małego Rogacza cudnie widać Pieniny. I potem do wyboru mamy dwie opcje. Pierwsza jest znacznie krótsza, ale prowadzi bardzo ostro pod górę a po ostatnich ulewach na trasie jest niestabilny rumosz, w każdej chwili można się wywrócić i mocno pokiereszować. Nawet z kijkami może być ciężko tędy przejść a osoby, które mają problem z poruszaniem się będą miały naprawdę poważny kłopot.

Zobacz też: Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju: spacer w koronach drzew, góry jak na dłoni

Wieża na Radziejowej. WOW! Widok z 1280 metrów nad poziomem morza

Dlatego radzimy wybrać tę trasę, z której sami skorzystaliśmy i iść drogą w lewo zrobioną przez nadleśnictwo na użytek prowadzonych tu zrywek zbiegającą się z trasą narciarską. Podłoże jest bardzo stabilne a podejście bardzo łagodne. Zaraz za miejscem, gdzie składowane jest drzewo trzeba skręcić ostro w lewo i pod górę. Jest kierunkowskaz na wieżę. Dojście z Obidzy do wieży zajęło nam – nawet po nadłożeniu drogi – ok. 1,5 godziny. Zejść – ze wspominanych już powodów radzimy tą samą drogą.

Teraz słów kilka o samej wieży. Do dyspozycji turystów jest nowoczesny, zupełnie nowy  obiekt, bo starą wieżę trzeba rozebrać ze względu na opłakany stan techniczny. Inwestorem i gospodarzem tego miejsca jest Nadleśnictwo Piwniczna. Nowa wieża jest podobnej wysokości, czyli około dwudziestometrowa. Ma więcej podestów, schody bardziej nachylone, mniej strome a tym samym bezpieczniejsze i bardziej przystępne nawet dla starszych ludzi. Ale na tym nie koniec – schody są wykonane ze specjalnego stopu metali jak te, które są na przykład w Wąwozie Homole. Są tym samym zdecydowanie odporniejsze na warunki pogodowe a na dodatek odporne na oblodzenie. Jest tylko jedno ale - schody i podesty są tym samym półprzejrzyste i osoby z lękiem przestrzeni i wysokości mogą czuć dyskomfort. Gdy konstrukcja jest lita, ponoć o wiele łatwiej je zwalczyć. 
Wieża ma 22 metry wysokości a stoi na szczycie Radziejowej sięgającym 1262 metrów nad poziomem morza.

Wieża na Radziejowej. WOW! Widok z 1280 metrów nad poziomem morza

Zobacz też: Most Stacha: jeden człowiek wzniósł największą taką budowlę na świecie 

Pod wieżą jest kilka ławeczek, na których można wypocząć, zjeść prowiant czy napić się. Nie ma natomiast żadnej ubikacji. Do zobaczenia na szlaku! Ale przypominamy, że należy tu zachować ostrożność – dzieci do 12 roku życia mogą wchodzić na wieżę tylko pod opieką dorosłych i pod żadnym pozorem nie można korzystać z wieży podczas burz i mgły.

Tradycyjnie zapraszamy też wszystkich seniorów od dzielenia się doświadczeniami i wspomnieniami z własnych wypraw, o typowanie miejsce gdzie wybrać się trzeba obowiązkowo i tych, których z różnych względów nie polecają. Informacje ze zdjęciami można przesyłać na adres [email protected] i korzystając z formularza dostępnego TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  

ES [email protected] Fot.: ES Film: ES i Adam Kucharski - fragment z drona

Wieża na Radziejowej. WOW! Niepowtarzalny widok na Beskid, Pieniny i Tatry




Wchodząc na szczyt wieży na Radziejowej będziemy na wysokości ok. 1280 metrów nad poziomem morza. Aktywni Sądeczanie, czy trzeba więcej argumentów, żeby przekonać Was, że to właśnie tu czekają na Was najpiękniejsze widoki na Beskidy, Pieniny i Tatry?






Dziękujemy za przesłanie błędu