Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
19/08/2020 - 12:20

Co kryje się pod nazwą: hajstra? Aktywni Sądeczanie, poznajcie czarnego bociana

Długość ciała od 95 do 100 centymetrów, rozpiętość skrzydeł do 155 centymetrów, czerwony dziób i czerwone nogi, upodobanie do ryb i żab. Prawie jak tradycyjny bocian, tyle, że czarny. To hajstra – jedna z ciekawszych postaci świata ptaków, który wyjątkowo upodobał sobie Sądecczyznę. Aktywni Sądeczanie, widzieliście go już na szlaku?

Co kryje się pod nazwą: hajstra? Aktywni Sądeczanie, poznajcie czarnego bociana

Niemal za każdym razem, gdy któryś z turystów spotka gdzieś na szlaku albo w okolicach naszych rzek tego ptaka pierwszy raz, słuchać okrzyk zdziwienia i zachwytu. Bo jak to: wygląda jak bocian, ale jest czarny. Nigdzie tak często nie można go spotkać w Polsce jak właśnie na terenie Polski południowej, zwłaszcza na Sądecczyźnie. Dla przyrodników ten ptak nadal jest swoistego rodzaju zagadką a specjaliści od ochrony środowiska nie potrafią przesądzić czy gatunek ten wymiera, czy jest wręcz odwrotnie. Dlaczego?

Zobacz też: Tu rezydowała sama królowa Bona. Zobaczcie Zamek Wiśnicz

W naszych okolicach można ich odnotować niby coraz więcej (według części danych co roku odwiedza Polskę ok. 1500 osobników), ale za to już w Azji wielkość populacji cały czas spada. Nadal nie oszacowano też precyzyjnie, ile tych ptaków żyje na terenie Afryki subsaharyjskiej. A właśnie stamtąd przylatują czarne bociany odwiedzające nasze okolice. Trudno zatem przesądzić, jakiego rodzaju ochroną powinny zostać objęte. Każde z odnotowanych skupisk składa się tylko z niewielkiej ilości osobników.

Zobacz też: Mofety: co te miejsca mają wspólnego z lotami kosmicznymi?

Co kryje się pod nazwą: hajstra? Aktywni Sądeczanie, poznajcie czarnego bociana

Ale na tym nie koniec tajemnic tego stworzenia, którego nazwa gwarowa to hajstra. W przeciwieństwie do bocianów białych, te czarne budują zazwyczaj gniazda na drzewach (liściastych, rzadziej iglastych), w okolicach rzek i trudno dostępnych mokradeł albo na skałach lub pod nawisami skalnymi. Nigdy ich gniazd nie spotkamy na terenie ludzkich siedlisk, na słupach energetycznych czy dachach tak jak ma to miejsce w przypadku białych. Żywią się rybami, płazami – żabami podobnie jak ich biały kuzyn też nie pogardzą. Potrafią nieźle ogołocić rybne stawy hodowlane.

Samica składa od dwóch do pięciu jak i wysiaduje je podobnie jak tradycyjny bociek od 32 do 38 dni. Młode pierzą się w pełni w okresie do 71 dni potem odlatują, we wrześniu, do Afryki. Jednak w przeciwieństwie do bocianów białych, czarne wyruszają w podróż samotnie. Nie jest w ich naturze organizowanie żadnych spektakularnych sejmików.

Zobacz też: Nawet Jan Długosz zapłakał nad śmiercią Spytka III z Melsztyna

Według przyrodników to wyjątkowo skryte i płochliwe stworzenia, ale od kilku lat dochodzą do nas od naszych Czytelników opowieści, że mieli okazję obserwować ptaki w fantastycznych okolicznościach – bociek widział, czuł, że jest obserwowany a mimo to nie odlatywał, pozwalał się podziwiać. Tyle, że zazwyczaj oddzielony od człowieka nurtem rzeki. Najwięcej takich historii miało miejsce nad brzegami Popradu. Ale kilka lat temu jeden osobnik spacerował nawet pod zamkiem w Nowym Sączu kompletnie ignorując gapiów i hałas ulicy.

Co kryje się pod nazwą: hajstra? Aktywni Sądeczanie, poznajcie czarnego bocianaZobacz też: Chełmiec - Nowy Sącz: jak ratowaliśmy czarnego bociana. Choć łatwo nie było

Z racji tego, że w ramach naszego przewodnika Aktywny Sądeczanin dla seniorów, ale nie tylko, zapraszamy na wędrówki również przez tereny, gdzie można zobaczyć te piękne ptaki, nie mogliśmy przeoczyć okazji do przedstawienia informacji na ich temat. Jeśli uda Wam się w trakcie wycieczki zrobić zdjęcie czarnego bociana, przyślijcie je do nas a my zaprezentujemy je naszym Czytelniokm.

Zapraszamy też wszystkich seniorów do dzielenia się doświadczeniami i wspomnieniami z własnych wypraw, o typowanie miejsce gdzie wybrać się trzeba obowiązkowo i tych, których z różnych względów nie polecają. Informacje ze zdjęciami można przesyłać na adres [email protected] i korzystając z formularza dostępnego TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  







Dziękujemy za przesłanie błędu