Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 2 grudnia. Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
11/08/2020 - 21:20

Pięknie, prawda? Tu, na Górze Miejskiej, można się zaszyć na cały dzień!

W ramach naszego przewodnika Aktywny Sądeczanin pokażemy Wam miejsce, o którym niby wszyscy wiedzą, ale na co dzień zupełnie zapominają. Zabieramy Was na ścieżki Góry Miejskiej w Starym Sączu.

Sposób zagospodarowania Miejskiej Góry w Starym Sączu to doskonały dowód, że wystarczy odpowiednia koncepcja i dobra współpraca między samorządem a organizacją pozarządową – w tym wypadku chodzi o Stary Sącz i Fundację Sądecką – by powstało coś ponadczasowego a przede wszystkim atrakcyjnego nie tylko dla turystów, ale również lokalnej społeczności. Chodzi nam oczywiście o trasy biegowo-rowerowe, które również przez cały rok wykorzystują spacerowicze w każdym wieku.

A my dziś zachęcamy do tego Aktywnych Sądeczan. Co tu na nas czeka? Kompleks tras ścieżek z fantastycznymi zacienionymi miejscami postojowymi i ławeczkami i stojakami dla rowerów. Jest też taras widokowy, z którego rozpościera się najpiękniejsza panorama na Stary Sącz i okolicę. Zresztą zobaczcie to sami na naszych zdjęciach.

Pięknie, prawda? Tu się można zaszyć na cały dzień!

Zobacz też: Smak Tyliczanki zmienia się z porami roku. Aktywni Sądeczanie, sprawdźcie sami!

Ba. Jak już skorzystamy ze wszystkich ścieżek, zajrzymy we wszystkie zakamarki, to możemy zrobić ognisko pod zadaszoną wiatą. Obok paleniska stoją drewniane ławy i siedziska. I to wszystko „rzut beretem” od centrum grodu św. Kingi, do którego możemy dojechać autobusami MPK albo prywatnych przewoźników z całej Sądecczyzny. Wtedy na szlak prowadzący na szczyt Miejskiej Góry musimy wejść od strony ul. Parkowej. Na początku podejście jest bardzo strome, ale na szczęście już tutaj są ocienione ławki, na których można złapać oddech. Na górze są już tylko niewielkie przewyższenia, na których śmiało poradzą sobie również osoby ze słabszą kondycją. Jesienią warto zabrać ze sobą kijki dla asekuracji.

Pięknie, prawda? Tu się można zaszyć na cały dzień!

Dla tych, którzy wybiorą transport własnym autem jest wjazd od strony ulicy Piłsudskiego. Trochę słabo oznakowany, dlatego mniej zorientowanych w topografii Starego Sącza odsyłamy zawczasu do mapy albo radzimy zasięgnąć języka u miejscowych mieszkańców. Na górze jest kilka miejsc parkingowych, obok których, niedaleko, jest już jedna z głównych stacji tras. Stąd jest też najbliżej na wspomniany taras widokowy. Wystarczy pójść łąką wzdłuż ogrodzenia nieruchomości obok.

Zobacz też: Woda Piwniczanka zdrowia doda! Aktywni Sądeczanie, szklanki w górę!

Gdy robiliśmy tam dzisiaj zdjęcia z ulgą odnotowaliśmy, że temperatura jest na ścieżkach ładnych kilka stopni niższa niż na dole. To zasługa lasu, dzięki któremu można wybrać się tutaj nawet przy obecnych upałach. To również doskonałe miejsce do wypoczynku z wnukami. Do zobaczenia na szlaku!

Tradycyjnie też zapraszamy wszystkich seniorów od dzielenia się doświadczeniami i wspomnieniami z własnych wypraw, o typowanie miejsce gdzie wybrać się trzeba obowiązkowo i tych, których z różnych względów nie polecają. Informacje ze zdjęciami można przesyłać na adres e.stachura@sadeczanin.info i korzystając z formularza dostępnego TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ES

Miejska Góra w Starym Sączu i jej ścieżki. Tu się można zaszyć na cały dzień!
W ramach naszego przewodnika Aktywny Sądeczanin pokażemy Wam miejsce, o którym niby wszyscy wiedzą, ale na co dzień zupełnie zapominają. Zabieramy Was na ścieżki Miejskiej Góry w Starym Sączu.


Dziękujemy za przesłanie błędu