Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
02/07/2018 - 18:30

Bieg 7 Dolin w Krynicy - Mistrzostwa Polski Masters w Ultramaratonie Górskim!

Fundacja „Festiwal Biegów” i Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters zacieśniają współpracę na rzecz biegaczy w wieku 35+ lat. Podczas 9. Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju premierowo odbędą się Mistrzostwa Polski Masters w Ultramaratonie Górskim. Areną rywalizacji o tytuły i medale będzie piękna, ale wymagająca trasa Biegu 7 Dolin 100 km.

– Po Mistrzostwach Polski Masters w Biegu Górskim, który odbywają się wiosną w Ludwikowicach Kłodzkich, otwieramy kolejną kartę w obszernej księdze sportu weteranów. Jesienne, premierowe Mistrzostwa Polski Masters w Ultramaratonie Górskim to nasza odpowiedź na fenomenalny rozwój tej odmiany biegania w naszym kraju – mówi Wacław Krankowski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters.

Jak podkreśla szef sportu weterańskiego w naszym kraju, dobór partnera organizacyjnego dla nowego czempionatu mógł być tylko jeden.

– Fundacja „Festiwal Biegów” wraz z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki zainicjowała w 2014 r. otwarte mistrzostwa kraju w ultramaratonie górskim, które przez trzy kolejne lata odbywały się w Krynicy-Zdroju. Co trzeba podkreślić, odbywały się z powodzeniem, o czym świadczy choćby rosnąca frekwencja Biegu 7 Dolin, który gościł czempionat. Liczymy, że doświadczenie krynickich organizatorów, zdobyte w organizacji biegów górskich i ultramaratońskich, otwarcie na nowych uczestników oraz udogodnienia, które zapewniają biegaczom – np. otwarte zapisy bez losowania uczestników, pozwolą wypromować także ultramaratońskie mistrzostwa weteranów – zaznacza Wacław Krankowski.

1. Mistrzostwa Polski Masters w Ultramaratonie Górskim odbędą się w ramach Biegu 7 Dolin 100 km. Tradycyjnie dla mistrzostw PZLA Masters, zwycięzcy zostaną wyłonieni w kategoriach wiekowych. W Krynicy będą to kategorie: K/M 35-39, 40-44, 45-49, 50,54, 55-59, 60-64, 65-70, 70+ lat. – W przypadku startu 75-latków czy starszych biegaczy, uruchomimy także kolejne niezbędne kategorie – zaznacza Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca Festiwalu Biegowego i Biegu 7 Dolin w Krynicy-Zdroju, który sam zamierza wziąć czynny udział w ultramaratońskich mistrzostwach i zdobyć medal w kat. 55-59 lat.

W mistrzostwach zostaną sklasyfikowani wyłącznie biegacze posiadający polski paszport. Zwycięzcy poszczególnych kategorii zostaną uhonorowani tytułami Mistrzów Polski w Ultramaratonie Górskim. Czołowe trójki w danych kategoriach otrzymają medale MP oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Uczestnicy mistrzostw mają także szanse na wysokie nagrody pieniężne. Zgodnie z regulaminem Biegu 7 Dolin 100 km, najlepsi biegacze w kat. wiekowych 30-39 lat, 40-49 lat oraz 50+ lat otrzymają nagrody w wysokości od 700 do 100 zł. Biegacze, którzy zajmą czołowe lokaty w biegu, mają szanse na wysokie premie – zwycięzcy biegu, którzy pobiją rekordy trasy (8:51:10 u mężczyzn oraz 9:41:52 u kobiet) otrzymają aż 40 000 zł!

– Statystyki największych imprez na świecie wskazują, że to właśnie biegacze w wieku ok. 35-50 lat odnoszą największe sukcesy w biegach ultramaratońskich. Czy podobnie będzie w Krynicy? Bardzo bym sobie tego życzył! – mówi Zygmunt Berdychowski.

Bieg 7 Dolin 100 km wystartuje 8 września o godz. 3:00 z krynickiego Deptaka. Biegacze zmierzą się z piękną, ale wymagającą trasą o długości 100,8 km i przewyższeniu +3970m / -3980m (wg ITRA). Przebiegną przez Rytro, Piwniczną-Zdrój i Wierchomlę, gdzie będą funkcjonowały punkty serwisowe/przepakowe. Na mecie w Krynicy-Zdroju muszą się pojawić przed godz. 20:00.

Szczegóły konkurencji - TUTAJ. Emocje gwarantowane!

Zapisy do Biegu 7 Dolin 100 km wciąż są otwarte. Nie ma limitu ani losowania uczestników. Aby wystartować 8 września nad ranem w Krynicy-Zdroju wystarczy zarejestrować się do biegu poprzez formularz elektroniczny oraz opłacić start. Ostatnie numery startowe będą wydawane 7 września w biurze zawodów na krynickim deptaku.

Podczas 9. Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju (7-9 września 2018) odbędą się także Mistrzostwa Polski Masters w Biegu Ulicznym na 10 km (podczas Życiowej Dziesiątki) oraz Mistrzostwa Polski Masters w Maratonie (w ramach Koral Maratonu). – Gorąco zachęcamy do startu wszystkich biegaczy w wieku 35+ i nie tylko. Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdroju to unikalne wydarzenie na mapie polskich biegów, a w szczególności biegów przeznaczonych dla weteranów – zapraszają Wiesław Krankowski i Zygmunt Berdychowski.

Fundacja „Festiwal Biegów”

Polski Związek Lekkiej Atletyki MastersDziękujemy za przesłanie błędu