Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 31 maja. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
23/12/2018 - 20:00

Co porabia pierwszy zwycięzca Koral Maratonu? Sprawdziliśmy

W 2010 r. Krynica pierwszy raz czekała na uczestników Festiwalu Biegowego. Biegacze martwili się przede wszystkim tym, czy biegi w ogóle się odbędą. Bulwary Dietla były zniszczone, miasto podnosiło się po powodzi. Dominowało zaciekawienie, jak potoczy się pierwsza edycja imprezy.

Ashenafi Erkolo, etiopski biegacz reprezentujący grupę Benedek z Debreczyna do dzisiaj uważa, że pierwsza edycja Koral Maratonu - ze startem na nowosądeckim rynku i metą w Krynicy - była jednym z najtrudniejszych w jego karierze i na pewno najtrudniejszym w 2010 r. Nastawiał się na szybkie tempo, ale ukształtowanie trasy i pogoda zweryfikowały jego założenia. Zaatakował na podbiegu w Krzyżówce. Do mety dobiegł jako pierwszy, z wynikiem 2:33:29.

Dwa tygodnie później w Budapeszcie, gdzie również sięgnął po zwycięstwo, biegł z czasem 2:23:14.

Dla Etiopczyka nie był to pierwszy pobyt w Polsce. Mieszkał wtedy na Węgrzech i był częstym gościem tras biegowych w regionie. Po Krynicy, wygrywał maratony w Bydgoszczy i w Lęborku. W Europie stał na najwyższym stopniu podium m.in. w Bratysławie i Zagrzebiu. Swoją obecną życiówkę zrobił rok po zwycięstwie w Koral Maratonie, zajmując 5. miejsce w maratonie w Kawarnie z czasem 2:19:35.

Ashenafi Erkolo biegał zawodowo jeszcze 3 lata po wyjeździe z Krynicy. W 2014 r. zakończył karierę, ale nie przestał biegać. Przeprowadził się do Wielkiej Brytanii, nadal rywalizuje na biegowych ścieżkach, chociaż już rekreacyjnie i najczęściej na krótszych dystansach. Bierze czynny udział w imprezach typu Park Run w swojej okolicy. Nadal ma jeszcze niebieską koszulkę z napisem Koral.

Dziesiąty, jubileuszowy Koral Maraton wystartuje 8 września Z Krynicy-Zdroju, a uczestnicy odwiedzą m.in. Muszynę i Tylicz. Zapisy są otwarte – nie ma limitu czy losowania uczestników. Do 31 grudnia obowiązują najniższe stawki wpisowego! 

10. TAURON Festiwal Biegowy (6-8 września 2019 r.):

IB
Dziękujemy za przesłanie błędu