Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
08/11/2018 - 23:45

Maratoński debiut Szymona Kulki odroczony. Wojskowe MŚ bez biegacza z Ropy

Szymon Kulka musi poczekać na debiut w maratonie. 25-letni biegacz miał w najbliższą niedzielę walczyć w Wojskowych Mistrzostwach Świata w stolicy Libanu, Bejrucie. Z powodu kontuzji zostaje jednak w kraju.

Zwycięzca 11. PKO Poznań Półmaratonu doznał urazu podczas Mistrzostw Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO w biegach przełajowych. Wygrana w belgijskim Koksijde miała gorzki smak, nie tylko dla zawodnika z Ropy. Na maratoński debiut Kulki czeka wielu kibiców.

Polscy żołnierze bezkonkurencyjni w NATO. W przełajach całe podium nasze!

– Podjęliśmy decyzję, że Szymon nie wystartuje w maratonie. Po przełaju w Belgii myśleliśmy, że to tylko stłuczenie, może wystawał jakiś kamień... Rentgen w Polsce też nic nie pokazał. Kulka trochę odpoczął, po 3 dniach znów była wizyta lekarska i ta znowu nic nie wykazała. Dopiero na drugim rentgenie wyszło, że w stopie jest pękniecie – mówi Grzegorz Gajdus, selekcjoner naszej „wojskowej” kadry.

Zdaniem trenera, jest już za późno, by powoływać do maratońskiego składu czwartego zawodnika. W Wojskowych MŚ w stolicy Libanu pobiegną zatem: broniący złotego medalu Arkadiusz Gardzielewski (rekord życiowy 2:11:34), Marcin Chabowski (2:10:07) i Artur Pelo (2:15:44). Ponieważ w klasyfikacji drużynowej liczy się łączny czas trzech najlepszych zawodników, wszyscy nasi reprezentanci muszą ukończyć maraton, żeby walczyć o podium.

Wcześniej ze startu zostali zwolnieni uczestnicy sierpniowych lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Berlinie, Henryk Szost i Mariusz Giżyński.

W Libanie wystartują także nasze biegające żołnierki. Na starcie maratonu staną: trzykrotna olimpijka Monika Stefanowicz (2:28:26), Olga Ochal (2:31:33), Aleksandra Lisowska (2:33:13) i mistrzyni Polski Karolina Pilarska (2:43:29).

Maraton w Bejrucie odbędzie się w niedzielę 11 listopada. Start biegu o godzinie 6:30 czasu lokalnego, czyli o 5:30 w Polsce. Zawody mają certyfikat IAAF Silver Label. Faworytem będzie Kenijczyk Wesley Korir.

Beirut Marathon z elitą i MŚ wojskowych

RZ
Dziękujemy za przesłanie błędu