Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
04/02/2018 - 22:30

Można pobiegać w kopalni soli. Zapisy na sztafetę w Bochni

Był rok 1248, kiedy w Bochni rozpoczęło się wydobycie soli. Przez kolejne lata i wieki sława Miasta Soli rozprzestrzeniała się w Europie. Królowie i możni świata zabiegali o białe złoto, a dla tych, którzy je wydobywali, Król Kazimierz Wielki ustanowił dokument zwany Statutem Żupnym, stworzono opiekę zdrowotną i zasady sprzedaży soli.

Wydobycie soli okupione ciężką pracą to już prawie 800 lat historii Bochni, a gdy złoże się wyczerpało, kopalnia stała się perełką turystyczną na mapie Polski (170 000 odwiedzających rocznie).

Dziś Kopalnia Soli Bochnia to wyjątkowe miejsce wielu imprez. W jej podziemiach odbywają się  zawody sportowe: w judo, jiu-jitsu, strzelectwie, a nawet rywalizacja modeli swobodnie latających.

Nas najbardziej interesuje bieganie i tak zaczyna się nowa historia kopalni. Był rok 2004, gdy 11 zawodników podjęło próbę ustanowienia Rekordu Guinnessa w półmaratonie przebiegniętym najgłębiej na świecie. Rekord ustanowiono 212 metrów pod miastem, a rok  później odbyła się tam pierwsza edycja 12-godzinnej sztafety, w której wystartowało 40 drużyn.

W tym roku ten wyjątkowy bieg odbędzie się już po raz 14 i znów pewnie zostaną ustanowione nowe rekordy w liczbie przebiegniętych kilometrów. Trasa biegu to tzw. „agrafka” długości 2420 m, tam i z powrotem pomiędzy szybami Sutoris i Campi, po wąskich korytarzach podłużni August, 212 m pod ziemią. Chodzi o to, by 65 czteroosobowych drużyn przebiegło w ciągu pół doby jak najwięcej okrążeń.

Do startu w Bochni jest dopuszczana ograniczona liczba drużyn. Trzeba mieć dużo szczęścia w losowaniu.

Zapraszamy więc do zebrania czteroosobowej ekipy i wypełnienie do dnia 8 lutego 2018 r. formularza rejestracyjnego na stronie www.sztafetabochnia.pl. Losowanie odbędzie się 12 lutego o godzinie 17:00, a jego przebieg będzie można śledzić na żywo na Youtube.

12-godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy odbędzie się w sobotę 10 marca 2018 r. Zjazd do kopalni w przeddzień wieczorem, nocleg pod ziemią, start honorowy o godz. 9:50, a ostry o 10:00. Zakończenie biegu o 22:00 i kolejny nocleg w kopalni.

Mirosław Bortel, Ambasador Festiwalu BiegówDziękujemy za przesłanie błędu