Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 lipca. Imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego
05/10/2018 - 09:30

Sądecki Bieg Niepodległości 1918 m w Nowym Sączu! Biegnij z nami! [ZAPISY]

Zapraszamy na pierwszy Sądecki Bieg Niepodległości. Przygotowujemy trasę o symbolicznej długości 1918 metrów, bezpłatne (!) pakiety startowe i pamiątkowe medale oraz mnóstwo innych atrakcji. Startujemy 28 października, a zapisywać się można już teraz!

Bieg Niepodległości w październiku?

To nie pomyłka! Rozbrajanie wojsk austro-węgierskich w Nowym Sączu rozpoczęło się już w październiku 1918 roku. Bardzo wymownym szczegółem był gest austriackiego dowódcy garnizonowego Henryka Fallego, który 31 października 1918 r. był świadkiem odegrania Mazurka Dąbrowskiego przez kolejową orkiestrę. Miał wtedy odpiąć swoją szablę, nie protestował wobec faktu podsycania polskiego patriotyzmu. Właśnie tego dnia, w porozumieniu z Polską Komisja Likwidacyjną w Krakowie, Polacy rozpoczęli stopniowe przejmowanie zarządu nad poszczególnymi urzędami, magazynami i innymi ważnymi punktami w mieście.

Także w październiku 1918 r. sformułował się Tymczasowy Rząd powiatu nowosądeckiego. Z 30 na 31 października oddziały POW zajęły składy broni, amunicji i żywności. Rozbroiły koszary w Nowym Sączu i rozpędziły pułk piechoty złożony z żołnierzy ukraińskich, stacjonujący w jednej ze szkół. To wszystko oznaczało definitywny kres panowania austriackiego.

10 listopada do Warszawy dotarł z Magdeburga Józef Piłsudski, któremu dzień później Rada Regencyjna przekazała dowództwo nad tworzącym się wojskiem polskim.

1918 m dla Niepodległej – przyłącz się!

Ku pamięci historycznych wydarzeń z Sądecczyzny i postaci Marszałka, 28 października na działce przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu zostanie odsłonięty pomnik Józefa Piłsudskiego na Kasztance projektu artysty Stanisława Szwechowicza. Wizerunek Naczelnego Wodza znajdzie się też na medalach Sądeckiego Biegu Niepodległości, który będzie sportowym akcentem uroczystości i samych nowosądeckich obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przygotowujemy trasę o symbolicznej długości 1918 m. Uczestnicy ruszą o godz. 14:30 z Alei Wolności i pobiegną ulicami Nowego Sącza. Na pokonanie dystansu będzie maksymalnie 30 minut.

Na start zapraszamy dzieci i młodzież (kategorie wiekowe 8-11 i 12-17 latoraz dorosłych (kat. open od 18 lat). Zapewniamy elektroniczny pomiar czasu i nagrody - puchary i upominki rzeczowe. Wszyscy uczestnicy otrzymają pakiety startowe oraz medale pamiątkowe (niebawem opublikujemy jego wizualizację). 

Gorąco zachęcamy do założenia strojów z epoki – jury wyłoni i nagrodzi trzy najciekawsze przebrania.

Bieg jest całkowicie bezpłatny! Limit startujących to 500 osób. Zapisy internetowe już ruszyły: 

Regulamin biegu: TUTAJ

Pakiet startowy, w miarę wolnych miejsc nie wykorzystanych w zapisach online, będzie można zdobyć także w dniu startu, w biurze zawodów (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im Marii Konopnickiej, ul. Stefana Żeromskiego 16, w godz. 10:00 - 13:00).

Organizatorami biegu są Fundacja Sądecka, Urząd Miasta w Nowym Sączu, Małopolska – regionalny partner biegu oraz Fundacja „Festiwal Biegów”.

Zapraszamy na start! Razem uczcijmy 100-lecie niepodległej Polski i Sądecczyzny!

Fundacja „Festiwal Biegów”


Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Dziękujemy za przesłanie błędu


lipcowy miesięcznik