Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lipca. Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
06/10/2015 - 11:25

Sądeccy żeglarze najlepsi w Krakowie! „Jeden z najlepszych sezonów”

W miniony weekend w Krakowie na zalewie Bagry Wielkie odbyły się ostatnie regaty sezonu żeglarskiego 2015 - Puchar Prezydenta Krakowa. Zawody zaliczane do Pucharu Polski.

W imprezie wystartowało ponad stu zawodników na łodziach klas Optimist, Laser 4,7, Europa, i OK. Dinghy. Przy pięknej , słonecznej pogodzie i dość słabym, kapryśnym wietrze  udało się rozegrać od 5, w klasie Optimist, do 7 wyścigów w pozostałych klasach. Zawodnicy sądeckiego Yacht Clubu PTTK Beskid zdominowali młodzieżową klasę Laser 4,7 zajmując miejsca:

1 – Maciej Jedliński, 2 – Marek Rospond po raz pierwszy startujący w tej klasie na pożyczonym jachcie

3 – Szymon Pasiut, 7- Olaf Selwa. 4 miejsce zajęła Karolina Mikulec ze Starego Sącza trenująca w krakowskim K. Ż. Horn

To wymarzone zakończenie sezonu. Sezonu obfitującego w liczne sukcesy.

I tak w dniach 26-27.09 na Jeziorze Rożnowskim w Znamirowicach odbyły się zawody, organizowane przez YC PTTK Beskid,  o Puchar Ziemi Sądeckiej. Na starcie stawiła się rekordowa liczba zawodników – 134 załogi w klasach Optimist A, Optimist B, Laser 4,7, i Laser Radial. Widok tak wielkiej ilości białych żagli na naszym sądeckim akwenie był niepowtarzalny. Foto relację z regat (kilkaset zdjęć młodego fotografika Artura Palki) można oglądać tutaj.

Zawodnicy gospodarzy triumfowali w klasie Optimist A- 1 z kompletem wygranych wyścigów Marek Rospond , w klasie Laser 4,7 – 1 Maciek Jedliński, 4 Szymek Pasiut, 8 Karol Smajdor. W klasie Optimist B – 2 Borys Jarnot Bałuszek, 34 Wiktor Polaczek. Regaty były również zakończeniem Ligi Południowej Lasera i Ligi Południowej Optimista. Więcej o ligach tutaj.

Południową ligę Lasera wygrał Maciek Jedliński. 2 w tej klasie był Szymon Pasiut.

Tydzień przed sądeckimi regatami w Chełmie Śląskim w Otwartych Mistrzostwach Śląska tytuł Mistrza Śląska uzyskał  Maciek Jedliński. Wicemistrzem został Szymon Pasiut. W klasie Optimist tytuł wicemistrzowski wywalczył Borys Jarnot Bałuszek.

Tuż po wakacjach, w dniach 4-6 września na Jeziorze Żywieckim odbyły się regaty o Puchar Beskidów. Do Zarzecza, gdzie rozgrywały się zawody, przybyło 127 zawodników klasach Optimist, Laser 4.7 oraz Laser Radial.. Po zaciętej walce w klasyfikacji chłopców klasy Laser 4.7 dwa pierwsze miejsca zajęli nasi zawodnicy – zwyciężył Szymon Pasiut, za nim uplasował się Maciej Jedliński. Zwycięstwo pozwoliło Szymonowi stanąć również na najniższym stopniu podium w klasyfikacji Interpucharu, do którego zaliczane są regaty rozgrywane na Słowacji, w Czechach i w Polsce. W klasie Optimist gr. A klasą dla siebie był nasz zawodnik Marek Rospond, który wygrał komplet wyścigów, zdobywając 3 rok z rzędu Przechodni Puchar Memoriału Zygmunta Leśniaka. W gr. B bardzo dobre 44. miejsce zajął debiutujący w regatowych zmaganiach Wiktor Polaczek, a 64. była Martyna Duch.

Od 8 do 23 sierpnia w Pucku rozegrano Finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Zawodnicy YC PTTK wywalczyli w klasie Laser 4,7: 4 miejsce – Szymek Pasiut, 7 miejsce Maciek Jedliński, 26 miejsce Olaf Selwa. W Optimiście Marek Rospond zajął 7 miejsce. Ogółem sądecki klub wywalczył 14 punktów z 22 zdobytych przez wszystkie małopolskie kluby żeglarskie na OOM . YC uplasował się na 16 miejscu wśród  64 klubów żeglarskich w ogólnopolskim rankingu.

- W roku bieżącym nasz zawodnik Maciek Jedliński miał zaszczyt reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy Lasera 4,7, które rozgrywane były w lipcu w Gdyni. Z kolei Marek Rospond, po raz pierwszy w 53 letniej historii YC PTTK Beskid, wywalczył miejsce w Kadrze Polski PZŻ w klasie Optimist. Jako jeden z pięciu Polaków zdobył kwalifikacje na Mistrzostwa Europy Optimista, które  odbyły się w Walii w Lipcu.  W tym roku zakończył rywalizację Pucharu Polski na 4 miejscu. Dzięki sukcesom, zarówno tym wspomnianym  w tekście jak i tym, które miały miejsce wiosną tego roku sezon 2015 przechodzi do historii klubu jako jeden z najlepszych – mówi Tomasz Salamon komandor klubu.  

Teraz przed zawodnikami tzw. ogólnorozwojówka a niebawem sporty zimowe, bo przecież żeglarze „górale” świetnie jeżdżą na nartach i snowboardzie. Jeden z nich – Karol Smajdor jest brązowym medalistą w snowboardzie ostatniej OOM w Sportach Zimowych. I nic dziwnego!

(RSZ)

Źródło: T.SalamonDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)