Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 11 lipca. Imieniny: Benedykta, Kariny, Olgi
22/10/2019 - 13:00

AquaVelo, malownicza trasa rowerowa od słowackiego Bardejova i dalej...

Trasa rowerowa AquaVelo łączy przygraniczne miejscowości Polski i Słowacji. Jest bardzo popularna wśród cyklistów, ale nie tylko. Przebiega od Bardejova, poprzez Kurov, Muszynkę, Tylicz, Krynicę-Zdrój, Muszynę (i dalej). Jak wygląda trasa tuż przy granicy?

Bardejov znajduje się niecałe 35 kilometrów od Krynicy-Zdroju. Tutaj, w uzdrowisku Brdejovskie Kupele rozpoczyna się AquaVelo, która przebiega niezwykle malowniczą trasą.

Po drodze cykliści mijają zabytkowe Stare Miasto, które wraz z tzw. suburbium żydowskim zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako czwarty zespół architektoniczny Słowacji. Jest miastem partnerskim Krynicy, Muszyny, Gorlic i Jasła.

Dalej AquaVelo biegnie w kierunku granicy z polską Muszynką, mijając po drodze Kurov, którego korzenie sięgają XIV wieku. We wsi znajdują się trzy świątynie: prawosławna, rzymskokatolicka i greckokatolicka.

W Muszynce, w stronę granicy ze Słowacją znajdują się okopy Konfederatów Barskich, gdzie utworzono krajobrazowy rezerwat przyrody. 

Po drodze jest Tylicz, który uzyskał lokację miejską przed 1325 rokiem. Zdegradowany ok. 1400 roku, odzyskał prawa miejskie w 1612 roku i ponownie utracił je przed 1934 rokiem. Następnie jest krynickie uzdrowisko, mające ponad 225 lat historii. Jest tu Deptak, Park Zdrojowy, Góra Parkowa i wiele innych ciekawych miejsc. 

Pod koniec 2018 roku oddano do użytku oznaczony kolorem czerwonym 33-kilometrowy Rowerowy Szlak Wód Mineralnych prowadzący przez najciekawsze miejsca Muszyny-Złockie oraz Żegiestowa-Zdroju. 

Jadąc nim można zrobić przystanki w Ogrodach Sensorycznych i Biblijnych, przy największej mofecie, zwanej „oddechem diabła”, przy ruinach zamku i źródłach wód mineralnych. 

Na szlaku znajdują się zabytkowe, drewniane cerkwie, w tym w Powrożniku pw.św. Jakuba, wpisana na listę UNESCO. 

Docelowo szlak połączy się w trzech miejscach z międzynarodową trasą EuroVelo11 . Takie węzły powstaną w Żegiestowie, w Miliku i Andrzejówce, gdzie powstają nowe kładki na Popradzie.

(MK) fot. aut. 

AquaVelo, malownicza trasa rowerowa od słowackiego Bardejova i dalej...
Trasa rowerowa AquaVelo łączy przygraniczne miejscowości Polski i Słowacji i jest bardzo popularna wśród cyklistów, ale nie tylko. Przebiega od Bardejova, poprzez Kurov, Muszynkę, Tylicz, Krynicę-Zdrój, Muszynę (i dalej). Jak wygląda trasa na tuż przy granicy?


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)