Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
10/02/2018 - 15:40

Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej: aktywny wypoczynek zimą i latem

Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej to chluba gminy Grybów, ale też perełka całego regionu. Tak latem jak zimą można tu wspaniale wypocząć i korzystać do woli z możliwości aktywnego spędzania czasu. Nowoczesny obiekt oferuje mnóstwo możliwości. Pięknie położony, wspaniale wyposażony, pozwala nie tylko na rozgrywanie zawodów i uprawiania sportu na najwyższym poziomie ale też organizowania wypoczynku choćby podczas ferii.

Główny budynek CSZ w Ptaszkowej to nie tylko hotel ale sauna, siłownia, wypożyczalnia sprzętu sportowego i restauracja. Fot. TK

Jak dobrze funkcjonuje Centrum Sportów Zimowych, można było się przekonać, gdy odbywała się tu IX Małopolska Szkolna Liga SZS w narciarstwie biegowym. Jednego dnia biegało tu blisko 300 zawodników z całego województwa. Zawodnicy z roczników 2003-2007 rywalizowali na trzech dystansach. Wystarczyło miejsca dla wszystkich: na trasach, w restauracji a także przy grillu, gdzie można było się pokrzepić smakowitym posiłkiem.

- To znakomite miejsce nie tylko dla sportowców - chwali CSZ w Ptaszkowej Stanisław Mrowca, pierwszy trener Justyny Kowalczyk i organizator zawodów. - Można tu przyjechać na pewniaka, bo jak tylko jest mróz, trasa biegowa jest naśnieżana. Świetnie utrzymane trasy, doskonałe wyposażenie; to nowy obiekt wysokiej klasy, jest tu wszystko, czego potrzeba - od sauny i siłowni po hotel i wypożyczalnia sprzętu. Trasy są oświetlone, mamy tu monitoring, więc jest bezpiecznie. Okolica spokojna, cicha, nic tylko trenować i wypoczywać.

- To znakomite miejsce nie tylko dla sportowców - chwali CSZ w Ptaszkowej Stanisław Mrowca, pierwszy trener Justyny Kowalczyk. Fot,. TK

Stanisław Mrowca dumny jest też z młodych ludzi, którzy do Ptaszkowej przyjechali z całej Małopolski. - To właśnie oni mają najlepsze wyniki w biegach, pewnie większość trafi do szkół sportowych - mówi szef Małopolskiej Szkolnej Ligii w Biegach Narciarskich. - Biegi narciarskie wymagają ciągłych treningów, a w Ptaszkowej można trenować takze wtedy  gdy nie ma śniegu. Trasy są wyasfaltowane, biega się na nartorolkach. Mając takie możliwości zawodnicy z Małopolski wciąż pewnie będą stanowić trzon kadry narodowej.

Piotr Krok, wójt gminy Grybów, otwierał styczniowe zawody. Dla niego Centrum Sportów Zimowych to powód do dumy, bo drugiego takiego ośrodka próżno szukać.  - Mamy tu wszystko czego potrzeba dla celów sportowych i do aktywnego wypoczynku: trasy biegowe z homologacją FIS, hotel, restaurację, siłownię, saunę. Można jeździć na łyżworolkach, czy uprawiać nordic walking. Ośrodek jest też doskonałą bazą do uprawiania sportów letnich, dzięki hotelowi można tu organizować ferie letnie i zimowe.

Piotr Krok wójt gminy Grybów

Piotr Krok, wójt gminy Grybów, jest przekonany, że  Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej to ośrodek, którego zalety można docenić tak zimą jak i latem. Fot. TK

Asfaltowa, homologowana trasa do narciarstwa biegowego ma długość 1600 metrów. Wytyczono ją na zboczu góry Jaworze. Można biegać dystans 600 m, 1 km i 1,5 km. Trasa została tak przygotowana, aby mogły się na niej odbywać nawet zawody rangi międzynarodowej. Jest sztucznie naśnieżana i oświetlona.

Trasa została tak przygotowana, aby można było biegać na niej przez cały rok. Zimą na nartach, w pozostałych miesiącach roku na nartorolkach, albo rolkch.

Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego oraz prof. Szymon Krasicki z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, którzy gościli w Ptaszkowej, byli zachwyceni tą inwestycją.

Ptaszkowa ma idealne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego jak i do jazdy na nartorolkach. U podnóża góry Jaworz (z wieżą widokową na szczycie), utrzymuje się  specyficzny mikroklimat, dzięki któremu śnieg leży tu dłużej niż w innych regionach Sądecczyzny.

Trasy biegowe istniały w Ptaszkowej niemal od zawsze. Ta malutka miejscowość może pochwalić się wspaniałymi tradycjami. Z Ptaszkowej właśnie wywodzili się i tutaj trenowali utalentowani biegacze narciarscy, byli reprezentanci kraju tacy jak: Krzysztof Ptaszkowski, Henryk Michalik, Stefan Michalik, Józef Siedlarz, Stanisław Wysowski, Marek Bagnicki i Jacek Ciuła. Nic dziwnego, że tu włąśnie rozgrywane są co roku różne imprezy sportowe m.in. Zintegrowana Zimowa Spartakiada Dziecięca - Memoriał im. Romana Stramki i Zbigniewa Kmiecia. Systematycznie trenują w Ptaszkowej m.in. zawodnicy sekcji biegowej LKS „Cerbud” Ptaszkowa, czy KS „Jedność” Nowy Sącz.

- Posiadanie własnej bazy sportowej jest dla nas bardzo istotne - mówi wójt Piotr Krok, w którego gminie są też hale sportowe i kryte lodowisko. Z takim potencjałem jest gdzie przyjąć gości, turystów i zawodników. Urokliwie położone wsie i miejscowości można zwiedzać choćby rowerem.

W Ptaszkowej w budynku Centrum Sportów Zimowych są pomieszczenia techniczne, wypożyczalnie sprzętu sportowego z zapleczem, kotłownia, klub fitness z sauną i . siłownią. Wygospodarowano też miejsce na szatnie dla zawodników, są pomieszczenia do przygotowywania nart, pokój dla sędziów i delegata PZN, restauracja wraz z zapleczem, sanitariaty dla zawodników.

Ostatnie piętro zajmuje część hotelowa (14 pokojów 2 i 4-osobowych), sala konferencyjna i pomieszczenie dla mediów, z którego dziennikarze mogą relacjonować odbywające się tam zawody, czy inne sportowe przedsięwzięcia. Co ważne, przy budynku jest duży parking z miejscami postojowymi dla osób niepełnosprawnych. Budynek jest również dostosowany do ich potrzeb.
TK, IM.

Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej: tu aktywnie wypoczniesz zimą i latem [ZDJĘCIA]
Mało jest takich miejsc jak Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej. Tu możesz aktywnie wypocząć tak zimą jak latem.


Dziękujemy za przesłanie błędu