Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
21/08/2019 - 20:30

Czy w Krynicy powstanie ośrodek sportów saneczkowych?

Czy w Krynicy powstanie ośrodek sportów saneczkowych? W tej sprawie burmistrz miasta Piotr Ryba spotkał się (21 sierpnia) z Janem Błońskim, wiceprezesem Polskiego Związku Sportów Saneczkowych i Januszem Taterą, sekretarzem generalnym PZSSan.

W Krynicy-Zdroju trwają rozmowy w sprawie utworzenia ośrodka saneczkarstwa i powrocie do najlepszych tradycji sportów zimowych, z których w okresie międzywojennym słynął kurort.

W tej sprawie burmistrz Piotr Ryba spotkał się z wiceprezesem Polskiego Związku Sportów Saneczkowych Janem Błońskim i sekretarzem generalnym PZSSan Januszem Taterą.

Jak informuje oficjalna strona miasta, szczegóły rozmów zostaną wkrótce podane do wiadomości.

Od początku XX wieku Krynica była liczącym się na świecie ośrodkiem saneczkarstwa. W 1909 roku powstała tu pierwsza w Polsce sekcja saneczkarska, w 1919 roku rozpoczęto budowę toru saneczkowego na Górze Parkowej.

W 1935 odbyły się Mistrzostwa Europy w Saneczkarstwie. W latach 50-tych XX wieku Krynica była światowym centrum tego sportu.

W XXI wieku, na stokach Góry Parkowej miał powstać tor saneczkowo-bobslejowo-skeletonowy, pierwszy nowoczesny zgodny ze standardami Unii Europejskiej i Międzynarodowych Federacji Sportowych FIL i FIBT.

Obiekt miał zostać oddać do użytku w listopadzie 2010 roku, w roku następnym planowano rozegranie na nim Pucharu Świata w Saneczkarstwie.

Tor miał przebiegać w ok. 70 proc. po trasie zabytkowego toru saneczkowego, zbudowanego w 1927 roku. Całkowita planowana jego długość to 1820 m, a długość od startu do mety -1613 m.

Miał być to trzeci pod względem długości tor na świecie po torach w Nagano i St. Moritz.

(MK) fot. ilustracyjne aut, UM K-Z







Dziękujemy za przesłanie błędu