Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
19/07/2019 - 12:35

Henryk Szost jednym z faworytów sierpniowego półmaratonu praskiego!

Maratończyk Henryk Szost pobiegnie w 6. Nocnym 4F Półmaratonie Praskim! Znajduje się na liście ponad 6 tysięcy startujących i należy do głównych faworytów wydarzenia. Celem sportowca z Muszyny będzie pobicie rekordu.

6. Nocny 4F Półmaraton Praski odbędzie się 31 sierpnia w Warszawie. Kilka tysięcy zawodników wystartuje o godz. 20. 30. ze Stadionu Narodowego,a następnie pobiegnie trasą wiodącą głównymi arteriami stołecznej Pragi Południe.

Henryk Szost, rekordzista Polski w maratonie, jest wymieniany jako jeden z głównych faworytów. Zawodnik z Muszyny zamierza pobić rekord imprezy 1:03:32, należący do Marcina Chabowskiego.

Henryk Szost (ur. 1982 r) jest lekkoatletą, specjalizuje się w biegach długodystansowych. Karierę sportową rozpoczął od biegów narciarskich, następnie startował w biegach górskich i ulicznych.

Na dystansie maratońskim zadebiutował w 2007 roku w Dębnie, gdzie został wicemistrzem Polski. W roku następnym, na tym samym dystansie zdobył złoto. W 2010 roku otrzymał złoty medal Mistrzostw Świata Wojskowych w maratonie. 

W plebiscycie European Athletics został wybrany lekkoatletą października 2011 roku (po uzyskaniu w maratonie we Frankfurcie/Menem 2.09:39 s.).

Brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie(2008) oraz w Londynie (2012). Na tych ostatnich - zajął dziewiąte miejsce, najlepsze z Europejczyków. 

W 2016 znalazł się w reprezentacji Polski na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro.  

Henryk Szost startował w pierwszym, wrześniowym Festiwalowym Biegu na 10 km, z Krynicy do Muszyny. Zajął wtedy drugie miejsce z czasem 27 minut 33 sekundy, przegrywając o 3 sekundy z Węgrem László Tóthem.

Maratończyk uczestniczy w Festiwalu Biegowym nie tylko jako zawodnik, ale i gość specjalny wydarzenia. Wręcza również medale zwycięzcom.

Służy w Wojsku Polskim w Zespole Sportowym Sił Powietrznych w Poznaniu. 

Uhonorowany został odznaką Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej, przyznaną przez Radę Powiatu Nowosądeckiego. (2013)

(MK) fot. arch. aut, SądeczaninDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe