Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 10 sierpnia. Imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca
20/08/2019 - 20:30

Kryniczanka Natalia Tomasiak najlepsza w Jesenicky Maraton

Kryniczanka Natalia Tomasiak, zawodniczka Salomon Suunto Team wygrała Jesenicky Maraton, finałowe zawody Golden Trail National Series CZ-SK. Cykl znanych na całym świecie biegów górskich rozpoczął się, 2 czerwca w Kraju Basków, słynnym Zegama-Aizkorri.

Natalia Tomasiak pod koniec kwietnia br. wystartowała w czesko-słowackiej edycji Golden Trail National Series, w inauguracyjnych zawodach serii-Baba Kamzik (26km/+800), w których zajęła drugie miejsce.

Tydzień później uplasowała się na trzeciej pozycji, w Perun Skymarathon, w jednych z trudniejszych zawodów górskich, rozgrywanych u naszych południowych sąsiadów.

Następnie odniosła zwycięstwa w Monte Rosa Skymarathon (z Katarzyną Solińską) oraz Pierra-Menta (z Iwoną Januszyk).

Golden Trail National Series CZ-SK jest jedną z czterech serii narodowych, towarzyszących Golden Trail World Series. To cykl biegów zainaugurowany w 2018 roku, w skład którego wchodzi sześć biegów.

"Seria Golden Trail przeprowadzana jest z poszanowaniem wyjątkowych wartości, takich jak parytet, sprawiedliwość, przejrzystość i uczciwość".-pisze na swoim blogu Natalia Tomasiak.

"Seria ma na celu promowanie profesjonalnych biegaczy jako światowej klasy sportowców. Każdy z sześciu wyścigów z serii został specjalnie wybrany ze względu na scenerię, wyzwanie, historię i atmosferę, które oferowane są zarówno biegaczom, jak i publiczności".

Zegama-Aizkorii, Mont Blanc Marathon, Sierre-Zinal, Pikes Peak Marathon, Ring of Steall Skyrace, zostały wybrane do serii nieprzypadkowo. Połowa z biegów odbywa się na dystansie maratońskim, zaś druga-na nieco krótszym, 20-30 km.

Najlepsi biegacze spotkają się w finale w Nepalu. W przyszłym roku do zawodów ma dołączyć włoski Dolomyths Run Skyrace, rozegrany w przedostatni weekend lipca.

Bieg Pikes Peak Marathon już w najbliższy weekend, 24-25 sierpnia.

Natalia Tomasiak mieszka w Krakowie, gdzie pracuje i promuje aktywny tryb życia.  Od kilku lat uprawia biegi górskie, reprezentuje barwy Salomon Suunto Team.

Wcześniej próbowała sił w koszykówce, teakwondo, w pływaniu, kolarstwie, ale dopiero biegi górskie okazały się tym co pochłonęło ją całkowicie. Jest  pasjonatką gór i biegów górskich, miłośniczką ski-touringu. Zimą działa jako instruktorka narciarstwa, snowboardu, prowadzi m.in zimowe akcje „Bezpieczny Stok”, organizowane m.in przez MSWiA i MEN.

Uczestniczyła w wyprawach na Arktykę, do Laponii, na Kaukaz oraz w Góry Skaliste. Jest V zawodniczka cyklu Pucharu Świata Skyrunning Extreme, reprezentantką Polski w biegach górskich. Każdego roku uczestniczy w Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju. 

(MK) fot. aut, organizatora biegówDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)