Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
13/08/2020 - 06:50

Najlepsze szlaki Beskidu Sądeckiego (6). Z Łabowej na Halę Łabowską

W kalendarzu jeszcze lato, ale w górach już niebawem widać będzie barwy jesieni. Posmakujmy ich w Beskidzie Sądeckim na szlakach Pasma Jaworzyny Krynickiej. Z naszym przewodnikiem PTTK Adamem Sobczykiem, jako Aktywni Sądeczanie, wyruszymy na Halę Łabowską.

Wędrówkę rozpoczynamy niebieskim szlakiem. Wyruszamy z Łabowej i kierujemy się asfaltową drogą w stronę Łabowca doliną Łabowczańskiego Potoku.

Mijamy szlaban i wkraczamy w lasy nadzorowane przez Nadleśnictwo Nawojowa. Po mniej więcej dwóch godzinach marszu, szlak skręca ostro w prawo, aby po stromym podejściu skręcić w lewo, trawersując Kobylarkę (959m). W ten sposób omijamy rezerwat Łabowiec.

Zobacz też Najlepsze szlaki. Z Beskidu Sądeckiego w Małe Pieniny

Po chwili dochodzimy do głównej grani Pasma Jaworzyny i łączymy się z głównym szlakiem beskidzkim koloru czerwonego. Po pięciu minutach jesteśmy przy schronisku PTTK im.Władysława Stendery na Łabowskiej Hali (1064m).

Sama Łabowska Hala jak i okoliczne tereny, w czasie okupacji były terenami działania Armii Krajowej, co upamiętnia postawiony tam obelisk, jak również pomnik poświęcony kapelanowi Żołnierzy Wyklętych z grupy „Żandarmeria” ks. Władysławowi Gurgaczowi.

Przeczytaj też:  Najlepsze szlaki Beskidów: Z Piwnicznej do Rytra, pasmem Jaworzyny Krynickiej

Czas przejścia z Łabowej na Łabowską Hale to około trzy godziny. Po odpoczynku kierujemy się na zachód, szlakiem koloru czerwonego, w kierunku Rytra. Szlak koloru niebieskiego, którym przyszliśmy z Łabowej odchodzi do Łomnicy, my natomiast kierujemy się w stronę porośniętych lasem skał Wierchu Nad Kamieniem (1084 m). Schodząc ze szlaku, możemy po drodze zapoznać się z miejscem stacjonowania grupy „Żandarmeria” i jej historią.

Przeczytaj też  Z Piwnicznej na Niemcową i do Rytra

Szlak czerwony prowadzi nas przez piękną i rozległą Halę Barnowską. Mijając Halę Martynową, docieramy do miejsca, w którym dochodzi szlak koloru żółtego. Idziemy nim przez Sokołowską Górę (1028m), skrajem Rezerwatu Barnowiec,przez Wielki Groń (745m). i Szcząb (703m), a potem schodzimy do Frycowej. Czas przejścia całej trasy, bez przerw na odpoczynek, to około siedem godzin.

Zobacz też:  dołącz do Aktywnych Sądeczan, prześlij nam swoje zdjęcia

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 

(ami) Fot: halalabowska.pttk.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu