Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
23/02/2019 - 12:50

Polonijna sportowa młodzież rywalizowała w Krynicy, Muszynie i Ptaszkowej

W sali balowej Starego Domu Zdrojowego w Krynicy-Zdroju, z udziałem marszałka senatu RP Stanisława Karczewskiego, odbyła się ceremonia zakończenia I Młodzieżowych Polonijnych Mistrzostw Sportów Zimowych. Nasi młodzi rodacy, rozproszeni po całej Europie i Kazachstanie rywalizowali na Jaworzynie Krynickiej (snowboard, narciarstwo alpejskie), w Muszynie (short track) oraz Ptaszkowej (narciarstwo biegowe).

Ponad dwustu sportowców o polskich korzeniach przyjechało na Sądecczyznę z Austrii, Białorusi, Czech, Hiszpanii, Islandii, Kazachstanu, Litwy, Rosji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Wystartowali oni w pierwszych, historycznych czterodniowych (20-24 luty) Młodzieżowych Polonijnych Mistrzostwach Sportów Zimowych. Młodzi sportowcy-amatorzy są w wieku  od 14 do 28 lat.

Pierwszego dnia rywalizowali w konkurencjach narciarskich na Jaworzynie Krynickiej,  w slalomie i slalomie gigancie.  

Kolejnego dnia mistrzostwa przeniosły się do Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej, gdzie na trasę wyjechali narciarze biegowi, w stylu klasycznym i dowolnym.

Zawody rozegrano na zamkniętych pętlach o długości 1,5 kilometra, ze startu wspólnego w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Ostatniego dnia, w sobotę na Jaworzynie Krynickiej rywalizowali snowboardziści, a na nowym, krytym lodowisku w Muszynie rozegrano  short track.

Mistrzostwom towarzyszyły imprezy rozrywkowe, ceremonie medalowe, wycieczki oraz spotkania i mecze gościnne z młodymi sportowcami z Polski.

Odbyło się również Forum Młodzieży (debata panelowa), podczas której  omówiono między innymi perspektywy rozwoju sportów polonijnych,  przedstawiono nowe pomysły na wydarzenia integrujące Polonię wokół idei olimpijskich.

Organizatorem się I Młodzieżowych Polonijnych Mistrzostw Sportów Zimowych było Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

(MK) fot. © POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNADziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe