Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
17/09/2018 - 10:00

Polski hokej narodził się 90. lat temu w Krynicy

Krynickie Towarzystwo Hokejowe świętuje 90. lecie swojej działalności. Ten wyjątkowy jubileusz był okazją nie tylko do spotkania i wspomnień obecnych i byłych hokeistów zawodników, trenerów, osób związanych z tą dyscypliną sportu oraz władz miasta. Stał się również tematem rozmów na temat tego, co zrobić, aby krynicki hokej powrócił do ekstraklasy.

W sobotę, 15 września w Krynicy-Zdroju odbyły się okolicznościowe uroczystości z okazji 90. lecia KTH. Rozpoczęła je msza święta w Kościele Zdrojowym, podczas której poświęcony został nowy sztandar.

Następnie w Pijalni Głównej spotkali się zawodnicy, trenerzy, a także sympatycy hokeja, osoby związane z tą dyscypliną sportu oraz władze miasta. Spotkanie poświęcono nie tylko przeszłości, ale i teraźniejszości KTH.  

: Hokej w Krynicy to takie nasze DNA,  od wielu lat element naszej tożsamości.  Jeśli nawet obecnie nie jest na najwyższym poziomie to na pewno nigdy nie zginie. Będziemy dążyli do tego, aby okres świetności hokeja powrócił . – mówił burmistrz Dariusz Reśko. - Mam nadzieję, że przy udziale Katarzyny Zygmunt, pochodzącej z hokejowej rodziny Bialików, jak i podmiotów gospodarczych uda się go odbudować. Na pewno jest konieczne sponsorskie wsparcie z zewnątrz.

:  KTH to hokejowe źródło talentów. Myśląc o przyszłości wiem, że mamy kapitał ludzki w postaci zawodników i świetnych trenerów. Posiadamy też obiekty, infrastrukturę. Mam nadzieję, że  uda się utworzyć spółkę akcyjną i powrócić do ekstraligi hokejowej. –  dodała Katarzyna Zygmunt, od niedawna wiceburmistrz Krynicy.

: Mam prośbę, aby kryniczanin Zygmunt Berdychowski, który jest organizatorem Ekonomicznego Davos, wspierał krynicki hokej i aby na tej wrześniowej imprezie była możliwość rozgrywania meczów tak, jak udało się zorganizować biegi. To w pewnym sensie propozycja. – powiedział Jerzy Mruk, nestor trenerów, b. hokeista.

Wśród zaproszonych gości, wychowanków KTH byli m.in.: 92. letni Eugeniusz Lewacki, legenda polskiego hokeja, uczestnik dwóch Igrzysk Olimpijskich, mistrz i wicemistrz Polski, a także Andrzej Zabawa (pseudonim sportowy Dżames), napastnik lewoskrzydłowy olimpijczyk (1976, 1980, 1984).

Na zakończenie uroczystego spotkania w Pijalni Głównej wręczono nagrody i odznaczenia. Następnie na lód hali MOSiR wyjechały drużyny hokejowe. Rozegrano mecze młodzieżowe, oldboyów oraz rodzinny.

Początki KTH sięgają 28 grudnia 1928 roku. Grupa miłośników hokeja utworzyła wówczas klub w willi "Nałęczówka”. Uzdrowisko spełniało wymogi rozwijania tej dyscypliny sportu (niskie temperatury zimą, czyste powietrze). Dzięki temu stało się prekursorem polskiego hokeja na lodzie.

W 1931 roku  w Krynicy rozegrano  Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy. Reprezentacja Polski zdobyła wówczas  tytuł wicemistrzów Europy, zaś w światowym turnieju uplasowała się na czwartym miejscu.

W 1950 roku Krynickie Towarzystwo Hokejowe zdobyło Mistrzostwo Polski. Wówczas zawodnikami klubu byli liczni olimpijczycy i reprezentanci Polski w hokeju i saneczkarstwie.

(MKA). fot. aut

Polski hokej narodził się 90. lat temu w Krynicy
KTH obchodzi 90. urodziny. Galeria zdjęć


Dziękujemy za przesłanie błędu