Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 12 sierpnia. Imieniny: Hilarii, Juliana, Lecha
06/12/2016 - 10:35

PTT na Babiej Górze, fantastyczne widoki [zdjęcia]

W minioną niedzielę łaziki spod znaku PTT „Beskid” Nowy Sączu powędrowali na Babią Górę w Beskidzie żywieckim Trudy wyprawy wynagrodziły fantastyczne widoki.

Poniżej relacja z wycieczki Władysława Łoboza.

**

Piętnaście lat temu nieżyjący już przewodnik Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Ryszard Patyk – zginął w Tatrach w 2012 roku – zainicjował wycieczki Barbórkowe na Babią Górę.

Tym razem ponad 50-osobową grupę poprowadził młody jego następca Paweł Groński przy pomocy doświadczonego Roberta Cempy.

Babia Góra, zwana Królową Beskidów, majestatycznie wznosi się na wysokości 1725 m n.p.m. Klimat Babiej Góry określany jest jako surowy. Panują tu niskie temperatury, częste są porywiste wiatry oraz obfite opady. Kapryśna i zmienna pogoda przyczyniła się do nadania jej miana Matki Niepogód.

W niedzielę jednak spotkaliśmy się z odwrotnością tych określeń. Błękit nieba, nieograniczona widoczność z lekką mgiełką nad Podhalem i prawie brak wiatru towarzyszyły nam przez całą trasę, którą wspólnie z nami pokonywali członkowie PTT z Chrzanowa.

Na wstępie do Babiogórskiego Parku Narodowego wita nas Nina – członek PTT z Łodzi w oryginalnym stroju górnika. Odtąd mozolnie i dość stromo zwłaszcza w początkowych fragmentach trasy w głębokim śniegu docieramy do Sokolicy. Od tego miejsca aż do Diablaka (najwyższy szczyt masywu Babiej Góry) każdy miał możliwość rozkoszowania się rozległą panoramą oraz widokiem fantazyjnie oblepionych śniegiem drzew, krzewów i kosodrzewiny.

Na szczycie tradycyjne integracyjne zdjęcia i zejście do schroniska na Markowych Szczawinach. Tu rozdzielamy się i każda z grup schodzi innym szlakiem do Zawoi.

Władysław Łoboz, fot. autora

PTT na Babiej Górze


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)