Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
15/02/2014 - 14:00

Szpital w Krynicy-Zdroju czeka rozbudowa. W tym roku projekt

Oddziały pediatrii oraz intensywnej terapii, blok operacyjny wraz z centralną sterylizatornią znajdą się w nowym skrzydle, które zostanie dobudowane do Szpitala im. dr. J. Dietla w Krynicy-Zdroju. Inwestycja musi być zrealizowana do końca 2016 roku.
W tym tygodniu została podpasana umowa na wykonanie projektu rozbudowy placówki, w ramach zatwierdzonego programu dostosowawczego. Wizja architektoniczno-budowlana nowej części szpitala ma być gotowa do końca października br. Przetarg nieograniczony na to zadanie wygrała firma „Neon” Wojciecha Norberciaka z Częstochowy.
- Rozbudowa szpitala, a co za tym idzie, dobudowa do istniejącego budynku nowej jego części jest potężnym projektem, który musimy zrealizować – mówi Sławomir Kmak, dyrektor krynickiego szpitala. - To konieczne, aby szpital spełniał wszystkie wymogi sanitarne zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 2012 roku. Ta inwestycja jest niezbędna, aby placówka mogła dalej funkcjonować, jako jednostka służby zdrowia. Program dostosowawczy szpitala, zatwierdzony przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Krakowie, musi być zrealizowany do końca 2016 roku. Czasu na końcowy efekt rozbudowy jest niewiele. Zegar tyka nieubłaganie.
W nowej części szpitala znajdą się oddziały pediatrii i intensywnej terapii, nowoczesny blok operacyjny wraz z centralna sterylizatornią. W ramach tego projektu dobudowana zostanie także sala cięć cesarskich do istniejącej sali porodowej. Powstanie też nowoczesna kotłownia gazowo-olejowa wraz z system solarnym.
Projekt rozbudowy, wraz z wszelkimi pozwoleniami ma być gotowy do 31 października 2014 roku.
- Przed projektantem stoi trudne zadanie – dodaje dyrektor krynickiego szpitala. – Musi on tak architektonicznie wpisać bryłę nowego pawilonu, aby tworzyła ona jedną całość z budynkiem szpitala. Dysponujemy rezerwą terenu. Szpitale muszą spełniać obecnie najnowsze standardy. Blok operacyjny, stanowiący serce każdej takiej placówki, jest obecnie miejscem, gdzie króluje elektronika.
Wartość podpisanej umowy na zaprojektowanie nowej części szpitala wraz z nadzorem autorskim opiewa na ponad 257 tys. złotych (brutto). Środki na to zadanie Rada Powiatu Nowosądeckiego zabezpieczyła w budżecie powiatu.
- Kiedy projekt będzie gotowy, zaczniemy czynić starania o pieniądze na rozbudowę naszej placówki leczniczej – informuje dyrektor Kmak.
Szpital będzie składać wniosek o dofinansowanie tego zadania do Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach nowego rozdania środków. Nowy pawilon będzie budynkiem energooszczędnym, a to da szpitalowi możliwość ubiegania się o dofinansowanie projektu oraz rozbudowy lecznicy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Według szacunków rozbudowa placówki pochłonie od 15 do 20 mln złotych.
Dyrektor krynickiego szpitala zapewnia, że po rozpoczęciu się budowy nowego pawilonu szpital będzie działał normalnie.

(MIGA)
Fot. (MIGA)Dziękujemy za przesłanie błędu