Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
16/08/2020 - 08:05

Trasa na Radziejową (7). Najlepsze szlaki Beskidu Sądeckiego

Proponowana tym razem Aktywnym Sądeczanom trasa na Radziejową jest długa i wymaga dobrej dobrej kondycji. Proponujemy bowiem wejście na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego - Radziejową (1262 m n.p.m.)

 Radziejowa. Trasa na Radziejową
Proponuję podjechać do Kosarzysk, sąd szlakiem koloru czerwonego kierujemy się do osiedla Obidza. Przez osiedle Sucha Dolina dochodzimy do szlaku koloru niebieskiego, którym to szlakiem podchodzimy na Wielki Rogacz 1182 m n.p.m, gdzie łapiemy główny szlak beskidzki koloru czerwonego.

Na pierwszym planie podejścia na Przehybie otwierają się ładne widoki na południe, gdzie widać Małe Pieniny z Wysoką, Pieniny z Trzema Koronami, Tatry Bielskie i Wysokie, a bardziej na zachód Tatry Zachodnie i Gorce z Lubaniem.

Z Wielkiego Rogacza kierujemy się na zachód tj. w lewo; początkowo płasko a następnie w dół, na przełęcz Żłobki, gdzie rozpoczynamy mozolne, stosunkowo ostre podejście na Radziejową.

Osiągając szczyt Radziejowej należy skorzystać z wieży widokowej - wszak Radziejowa zarośnięta jest lasem, a widok jest wart trudu wejścia. Na południu zobaczymy Małe Pieniny,Magóre Spiską,Tatry na zachodzie Gorce i Beskid Wyspowy a na pierwszym planie przekaźnik na Przehybie.

Zobacz też: Najlepsze szlaki Beskidów: Z Piwnicznej do Rytra, pasmem Jaworzyny Krynickiej

Odwracając się na północ zobaczymy Kotlinę Sądecką a za nią - Pogórze Rożnowskie; od wschodu Beskid Niski ze wschodnią częścią Pasma Jaworzony Krynickiej z Jaworzyną. Na szczycie Radziejowej znajduje się pomniczek postawiony w 1966 r.przez Oddział PTTK Beskid w Nowym Sączu, upamiętniający 1000-lecie Państwa Polskiego.

Z Radziejowej schodzimy przez Małą Radziejową na przełęcz Długą, aby podejść na Złomisty Wierch (1226 m n.p.m) Od Złomistego Wierchu idziemy spokojnym połogiem do rozwidlenia szlaków pod Wielką Przehybą 1191 m.

Jeżeli dysponujemy czasem to w 15 min. możemy podejść do schroniska PTTK na Przehybie. Czas przejścia do tego miejsca z Kosarzysk to 4,5-5 godz.bez czasu postojowego.Przy rozwidleniu skręcamy w prawo na szlak niebieski, którym przez skalny pomnik przyrody Wietrzne Dziury schodzimy do Roztoki Wielkiej i Rytra. Czas przejścia całej trasy to około 8 godz.,nie wliczając w to postojów.

Zobacz też: dołącz do Aktywnych Sądeczan, prześlij nam swoje zdjęcia

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 







Dziękujemy za przesłanie błędu