Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
08/08/2019 - 08:45

Z „Sądeczaninem” rowerem do perełki Pogórza Rożnowskiego [MAPA, ZDJĘCIA]

Jeszcze nie opuszczamy urokliwej i wartej poznania gminy Korzenna. Tym razem w cyklu z „Sądeczaninem” rowerem zachęcamy do przejechania kolejnej trasy - Pętli przez Żebraczkę.

Oczywiście poprowadzi nas po niej nasz przewodnik Marek Ryglewicz, pasjonat turystyki rowerowej, sądecki nauczyciel i autor wielu przewodników. Trasa, którą dzisiaj proponujemy naszym czytelnikom liczy 24 km. Naprawdę warto ją przejechać i włączyć do tras, które lubicie przemierzać na rowerze.

Gotowi? No to wyruszamy!

Pętla przez Żebraczkę

Trasa: Korzenna – Jasienna – Przydonica – Żebraczka – Lipnica Wielka – Korzenna (24 km)

Wyruszamy z centrum  Korzennej główną drogą w kierunku Wilczysk. Po prawej stronie mijamy pięknie położony na wzgórzu kościół parafialny. Wybudowany został w latach sześćdziesiątych XX wieku, w miejsce zniszczonego w pożarze, zabytkowego drewnianego kościoła. Krótki podjazd, a po chwili już równo, jedziemy szeroką doliną potoku Wojnarówka.

Mijamy położony po prawej stronie drogi stadion sportowy oraz budynek Centrum Kultury i skręcamy w lewo w dolinę potoku Jasienna. Asfaltowa droga prowadzi do wsi o tej samej nazwie i dalej do Przydonicy i Podola. Mijamy po lewej duży zakład zajmujący się gospodarką odpadami przemysłowymi. Jedziemy dalej, strome stoki wąskiej w tym miejscu doliny porastają lasy. Droga cały czas wznosi się, dojeżdżamy do pierwszych zabudowań Jasiennej, mijamy kościół z charakterystyczną strzelistą wieżą, nowy budynek Straży Pożarnej, dużą szkołę położoną za potokiem i powoli wyjeżdżamy na grzbiet.

Znajdujemy się na skrzyżowaniu z położonym na wprost nas, charakterystycznym przystankiem autobusowym. Wąska droga w lewo prowadzi na szczyt Berdychów, w prawo dojechalibyśmy na Żebraczkę, natomiast my główną drogą zaczynamy zjazd do Przydonicy.

Zjeżdżamy w dolinę małego strumyczka będącego prawobrzeżnym dopływem Potoku Przydonickiego i już wolniej dojeżdżamy do drogi łączącej Miłkową z Przydonicą i dalej z Podolem. Lekko na prawo widać zabytkowy XVI-wieczny kościół, słynne na całą Sądecczyznę Sanktuarium Matki Bożej w Przydonicy. Jedziemy kilkadziesiąt metrów w kierunku Podola i zaraz za budynkiem szkoły skręcamy w wąską asfaltową drogę. Tędy też prowadzi niebieski szlak pieszy PTTK z Bartkowej do Ciężkowic. Zaczyna się podjazd, droga wśród pól i łąk wznosi się na wysokość blisko 500 m n.p.m. Na prawo, w dole widać kościół i budynek szkoły w centrum Przydonicy, a będąc wyżej po lewej widać dolinę potoku Przydonickiego, Podole-Górową i wznoszący się nad doliną zalesiony szczyt Majdan.

Jedziemy teraz grzbietem Żebraczki na wysokości ponad 500 m n.p.m. leśną bitą drogą, na której trwają pracę związane z położeniem utwardzonej nawierzchni. Wyjeżdżamy na otwartą przestrzeń, typową podszczytową halę, pokrywającą południowe stoki Żebraczki. Przed nami widok na całą południową część Pogórza Rożnowskiego, Rosochatkę i Jodłową Górę, dla których tłem jest Beskid Sądecki. Pojedyncze zabudowania, obok których jedziemy należą do przysiółka Mieściska.

Tu opuszczamy grzbiet i niebieski szlak i skręcamy w prawo, aby zjeżdżając wśród pól i łąk dotrzeć do drogi w Lipnicy, obok przystanku autobusowego Wielka Żebraczka. Przed nami szybka jazda, z prawej strony dochodzi droga z Bukowca, a po chwili znajdujemy się obok przepięknie odnowionego zabytkowego kościoła w Lipnicy Wielkiej.

Prawdziwa perełka w środku Pogórza Rożnowskiego. Jedziemy w dół doliny, mijamy po lewej dworek z 1910 roku, w którym obecnie znajduje się ośrodek zdrowia i znajdujemy u końca doliny w Niecwi. Skręcamy w prawo i zaczynamy jazdę w górę doliny Wojnarówki.

To już ostatni etap naszej wycieczki. Jesteśmy na rozwidleniu dróg, z którego nie tak dawno jechaliśmy do Jasiennej. Stąd już kilkaset metrów i znajdujemy się w punkcie startu z 24 kilometrami wspomnień.

Marek Ryglewicz, fot. Marek Ryglewicz

Z Sądeczaninem rowerem. Pętla przez Żebraczkę
Jeszcze nie opuszczamy urokliwej i wartej poznania gminy Korzenna. Tym razem w cyklu z „Sądeczaninem” rowerem zachęcamy do przejechania kolejnej trasy - Pętli przez Żebraczkę.


Dziękujemy za przesłanie błędu