Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
02/07/2019 - 20:30

Z "Sądeczaninem" rowerem nad Jezioro Rożnowskie [ZDJĘCIA, MAPA]

Zapraszamy na wycieczki rowerowe z "Sądeczaninem". Prowadzi nas Marek Ryglewicz, pasjonat turystyki rowerowej, sądecki nauczyciel i autor wielu przewodników.


Wycieczki rowerowe z "Sądeczaninem"

A oto pierwsza propozycja: Jezioro Rożnowskie - nasza perełka. Trasa: Bartkowa – Gródek nad Dunajcem – Lipie – Jelna Działy (czerwony szlak) – Jelna – Sienna – Gródek nad Dunajcem - Bartkowa  (22 km).

Wyruszamy z przed  DW „Stalownik” główną drogą w kierunku Gródka nad Dunajcem. Pierwszy fragment prowadzi wzdłuż otwartego brzegu Jeziora Rożnowskiego, a właściwie rozległej zatoki, do której wpływa Potok Przydonicki. Przejeżdżamy przez skrzyżowanie, na którym w lewo jedzie się do Zakliczyna, a my po chwili niewielkim podjazdem wjeżdżamy w obszar zabudowany Gródka nad Dunajcem, miejscowości gminnej, która swoim obszarem obejmuje tereny leżące na prawo od Jeziora Rożnowskiego.

Brzeg jeziora na całej długości od Bartkowej aż po Gródek jest pięknie zagospodarowany i udostępniony letnikom i turystom, z wieloma wypożyczalniami sprzętu wodnego, plażami i punktami gastronomicznymi. Za Gródkiem niewielki podjazd, następnie zjazd nad kolejną zatokę udostępnioną letnikom. Tu w lewo odchodzi lokalna droga przez Koszarkę.

Jedziemy ostrożnie gdyż ruch na drodze jest bardzo duży, ale stres rekompensują widoki na jezioro po prawej stronie i wzniesienia wznoszące się na jego przeciwległym brzegu. Mijamy tereny, gdzie dawniej były osuwiska. Z tablicy dowiadujemy się, że zaczyna się Lipie. Tu skręcamy w lewo, w lokalną drogę i rozpoczynamy ostrą wspinaczkę na grzbiet wznoszący się ponad 200 metrów nad jeziorem.

Rowerem nad Jezioro Rożnowskie
Wąska droga prowadzi zalesioną doliną małego potoku spływającego do jeziora. Mijamy po prawej budynek szkoły w Lipiu, kilka zabudowań i po kilkuset metrach wyjeżdżamy na grzbiet, którędy biegnie czerwony szlak PTTK. Luźno rozrzucone zabudowania należą do Jelnej Działy.

Wąska asfaltowa droga, w prawo prowadzi do Jelnej i tak też jedziemy, ale może należałoby napisać, że częściej stoimy aby uwiecznić kolejną panoramę. Warto, bo widok na jezioro z tego miejsca jest nie do opisania i to bez względu na porę roku.

Trawersujemy wierzchołek Kobylnicy Zachodniej wznoszącej się na wysokość 509 m n.p.m. z charakterystyczną wieżą przekaźnikową i rozpoczynamy powolny zjazd w kierunku widocznego lasu. Kilkaset metrów przez las i zaczynają się zabudowania Jelnej. Wąska asfaltowa droga opada serpentynami wśród kolejnych gospodarstw aż wyjeżdżamy na główną drogę biegnącą doliną potoku Jelnianka.

Macie swoje, ulubione trasy? Prześlijcie nam ich opis na adres: redakcja@sadeczanin.info

Szeroka droga łagodnie opada w dół doliny, a my wjeżdżamy do Siennej, oglądając stojący na wzgórzu zabytkowy kościół. Wyjeżdżamy na drogę wojewódzką w przysiółku Łosztek, gdzie znajduje się przystań ze sprzętem wodnym i ulubione miejsce wędkarzy.

Rozpoczynamy drogę powrotną. Mijamy nowoczesny hotel usytuowany tuż nad wodą po lewej stronie drogi, następnie duży ośrodek sportowo wędkarski „Kolejarz” i dojeżdżamy do odejścia lokalnej drogi do Lipia. Pętla zamknięta, przed nami powrót znaną już trasą do punktu startu.

Marek Ryglewicz, Fot. Marek Ryglewicz.

Trasa rowerowa wokół Jeziora Rożnowskiego z "Sądeczaninem"
Zapraszamy na wycieczki rowerowe z "Sądeczaninem". Naszym przewodnikiem jest Marek Ryglewicz, nauczyciel informatyki w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu.


Dziękujemy za przesłanie błędu