Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
17/06/2019 - 21:30

Zawody jeździeckie - Podsumowanie i ciekawostki o koniach

Za nami pierwsze zawody jazdy konnej, które odbyły się w stajni MON Reve w Nowym Sączu w ramach Sądeckiego Turnieju Jeździeckiego. Przed nami kolejne zawody.

Wydarzenie to niosło ze sobą wiele pozytywnych emocji, piorunującego dopingu ze strony widzów. Jeżeli jesteś wielbicielem koni i jazdy na nich oraz kochasz adrenalinę, nie możesz przegapić kolejnej takiej imprezy, która odbędzie się 7 lipca w Łabowej. Artykuły ukazywały się na bieżąco z myślą o Tobie i o wszystkich, którzy są głodni wiedzy na temat tego pięknego sportu. Poniższa fotorelacja pomoże nam przypomnieć sobie tamten niesamowity dzień.

Konie są bliskie człowiekowi od tysięcy lat, ale jak to możliwe, że wiemy o nich tak mało? Przeważnie nasza wiedza na ich temat ogranicza się do tego, że konie są duże, niebezpieczne oraz strachliwe. Zwierzęta te są bardzo piękne, ich sylwetka oraz sposób poruszania się budzi zachwyt. Jednak to nie wszystko. Posiadają naprawdę bardzo dobry wzrok. Ich oczy są największe wśród lądowych ssaków. Mają zdolność niezależnego poruszania się, co oznacza, że koń jednym okiem może patrzeć za siebie, a drugim przed siebie. Daje mu to możliwość kontrolowania dużego obszaru wokół niego.

Jak to możliwe, że konie śpiąc na stojąco, nie przewracają się? Mamy tutaj do czynienia z „aparatem ustaleniowym”. Kiedy my zasypiamy, nasze mięśnie zaczynają się rozluźniać, zatem jeśli zasnęlibyśmy na stojąco, bez wątpienia przewrócilibyśmy się. Koń zasypiając również się rozluźnia, więc o co w tym chodzi?

Koń stojąc w miejscu, prostuje mocno nogi, w ten sposób by zablokować stawy za pomocą specjalnych włókien ścięgien. Po śnie trzeba wrócić do „normalnego” trybu, więc co robi koń? Znów musi mocno wyprostować nogi, by stawy wróciły na swoje miejsce.

Te ssaki nieparzystokopytne poruszają się w różnym tempie, zależnym od sytuacji. Konie wyścigowe mogą osiągać prędkość nawet 60 km/h! Najwolniejszym chodem jest stęp, bo zwierzę porusza się wtedy z prędkością 6km/h. Podczas kłusu jest to 14 km/h,  galopu- 18 km/h, a w przypadku cwału nawet do 30 km/h.

Ciekawe jest również to, że zęby konia rosną przez całe jego życie, z prędkością 4 mm rocznie. Podczas jedzenia ścierają się i tracą około 2 mm swojej długości w ciągu roku.

Czy wiedzieliście, że konie mogą zastąpić psy? Mowa tutaj o osobach niewidomych, którym zazwyczaj towarzyszy odpowiednio wyszkolony pies. Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na takiego towarzysza (alergia, bądź lęk przed tymi zwierzakami). W takim momencie pomocne okazują się miniaturowe konie, które po uprzednim szkoleniu radzą sobie równie dobrze, co psy. Niestety nie jest to popularne w Polsce. Może czas to zmienić?

Justyna Hejmej, Fot. Sebastian Słowiński.







Dziękujemy za przesłanie błędu