Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
18/03/2020 - 16:25

37. edycja Karpackiego Wyścigu Kurierów odwołana. Czy odbędzie się w tym roku?

Mający 45-letnią tradycję, Karpacki Wyścig Kurierów, ze względu na epidemię koronawirusa został odwołany. Co dalej?


Wyścig ten, wielokrotnie gościł na ulicach Nowego Sącza, o czym nie omieszka wspomnieć, w naszej rozmowie Tomasz Wójcik, dyrektor Karpackiego Wyścigu Kurierów.

- Warto zaznaczyć, że już od pierwszej edycji, najbardziej kurierskie miasto na tym szlaku, jakim jest Nowy Sącz, było obecne na trasie kolarskich kurierów. Tak było również podczas ostatniej 36. edycji wyścigu, którego drugi etap z Tarnowa, zakończył się udanie na ulicach Nowego Sącza. Historia tego szczególnego wyścigu pokazuje, że aż szesnaście razy, młodzi kolarze z całego świata, gościli w Waszym grodzie.

W tym roku, choć wyścig omijał Nowy Sącz, miał rozpocząć swój trzeci etap w Krynicy-Zdroju. Jednak tak nie będzie. Dlaczego?

- Informuję, że wobec wiadomej epidemii spowodowanej wirusem COVID-19, po konsultacji z krajowymi i zagranicznymi partnerami imprezy, podjąłem decyzję o odwołaniu 37. edycji Karpackiego Wyścigu Kurierów, pamięci Wacława Felczaka, zaplanowanej w dniach od 28 kwietnia do 03 maja br. – ze smutkiem w głosie informuje Tomasz Wójcik, dyrektor wyścigu.

Dopytujemy, czy to oznacza, że w tym roku kolarze, choćby w innym terminie, nie pojadą trasami wyścigu.

- Po rozmowach z Międzynarodową Unią Kolarską (UCI), mogę z prawie stuprocentową dozą prawdopodobieństwa, stwierdzić, iż 37. edycja wyścigu nie odbędzie się w ogóle w tym roku, gdyż trudno będzie tak duży wyścig, na nowo, umieścić w kalendarzu startowym UCI – dodaje Wójcik.

Na koniec, aby wprowadzić czytelników w historię wyścigu, zapraszamy do lektury opowieści snutej przez Tomasza Wójcika.

Pierwsza edycja tego sportowego wydarzenia, została rozegrana już w 1975 r. W latach 1975-2000, wyścig nosił nazwę „Szlakiem Kurierów Beskidzkich” i przeznaczony był dla kolarskich juniorów, a przez lata zgromadził na starcie wszystkich znanych później kolarzy polskich, słowackich i czechosłowackich oraz węgierskich z tamtych lat.

Drugie życie wyścigu rozpoczęło się od jego reaktywacji w 2009 r., kiedy to został wpisany do europejskiego kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) i przeznaczony dla kolarzy w wieku 19-22 lat. To drugie otwarcie wyścigu, stało się prawdziwym wydarzeniem w europejskim, a nawet światowym kolarstwie, gdyż ilość drużyn, wielość nacji oraz zasięg wyścigu, stawia go w rzędzie najlepszych wyścigów dla kolarskiej młodzieży.

Ważnym momentem dla rozwoju wyścigu stało się teraz nawiązanie stałej współpracy z Instytutem Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Efektem tej współpracy będzie jeszcze lepsza prezentacja historii naszych bohaterskich kurierów, a szczególnie legendarnego Wacława Felczaka - nowego patrona wyścigu.

(Karol Trojan) k.trojan@sadeczanin.info, fot.: archiwum Karpackiego Wyścigu Kurierów
 Dziękujemy za przesłanie błędu